اصغر و اسکار

 

دیشب اصغر آقای فرهادی بالاخره سینمای ایران را صاحب اسکار کرد. حالا خیلی ها شادند. در این جهان پر آشوب این شادی های کوتاه غنیمت است. به نظرم این فیلم زبانی جهانی دارد و نیشتری می زند به مخاطب، آب می ریزد در خوابگه انسان، انسانی که بین وجدان و منفعت گرفتار است.

مخاطب خارجی وقتی آن را نگاه می کند به تنها چیزی که فکر نمی کند این است که نادر سمبل مرد ایرانی باشد و سیمین نماد زن ایرانی. فطرت انسان اهل هر کجا که باشد دروغ را بد می داند (فِطْرَ‌تَ اللَّـهِ الَّتِی فَطَرَ‌ النَّاسَ عَلَیْهَا ۚ لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّـهِ) و نفس انسان اهل هر کجا که باشد به دنبال سود و راحتی خویش است ( إِنَّ الْإِنسَانَ خُلِقَ هَلُوعًا).

تبریک می گویم به آقای فرهادی که از شهر زیبا همراه او هستم.

 

پی نوشت:

بعد از نوشتن این متن دوست عزیزی نامه پیمان معادی به اصغر فرهادی را برایم فرستاد. نامه بسیار خواندنی ست . جایی از آن اشاره می کند به جمله ای از فرهادی در نشست مطبوعاتی گلدن گلوب: تفاوت‌های مردمان نقاط مختلف دنیا بسیار کمتر از شباهت‌هایشان است، اما به نفع سیاست است که تفاوت‌ها و فاصله‌ها را بیشتر جلوه دهد و بر آنها تاکید کند.

/ 3 نظر / 9 بازدید
محب ولایت

بِسم الله الرّحمنِ الرّحیم اللّهمّ صلّی علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم[قلب] سلام علیکم[لبخند] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل]امام محمد باقر علیه السلام فرمودند: [گل] [گل]به خانه های يكديگر رفت و آمد داشته باشيد كه اين كار موجب احيای امر ماست. [گل] [گل]خدا رحمت كند بنده ای را كه امر ما را احيا كند. [گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

چقدر دلم به حال خودمون سوخت وقتی از جنگ و سیاست و ... گفت [ناراحت]

نارایانا

سلام... یک جدایی در روز اسکار به یک پیوند رسید ،اصغر فرهادی با نگاهی عمیق در روز اسکار با زبان هنر پیامی دیگر داد وقتی که لیلا حاتمی با لباس سفید در کنار پیمان معادی و سارینا فرهادی راه میرفتند یک جدایی هم به پایان رسید اخرین نقطه هنری گرفتن اسکار... اخرین صحنه فیلم همه سیاه پوش بودند و جدایی اتفاق افتاد و در مهمترین و اخرین صحنه اکادمی جهان پیوندی نیز صورت گرفته بود... استاد بعد از چند روز موفق شدیم کامل بخوانیم این بهشت ِ دل را... برقرار باشید... یاحق... [گل]