شرح دعای افتتاح (۱)

مرا با شیر و خورشید چه کار؟
 هنوز دلم در بند آن خانه‌ی پدری است که سحرهای ماه مبارک برای وضو گرفتن به حیاط آن می‌رفتیم و من این سعادت را داشتم که در سحرگاه به آسمان نگاه کنم. مادر گاهی هوس می‌کرد نماز صبح و شبش را زیر آسمان بخواند و در این فاصله بساط سحری را هم آماده می‌کرد. مادر حریف من نمی‌شد! من فقط با صدای پدر بیدار می‌شدم. خدا رحمتش کند هنوز صدایش خاطراتم را نوازش می دهد: بابا! محمد! بیدار شو سحر شده

 اینجا بیشتر شبها آسمان ابریست و اگر ابر نباشد سرمای هوا و تنبلی...

*************************

فراز اول : اَللّـهُمَّ اِنّی اَفْتَتِحُ الثَّناءَ بِحَمْدِکَ ...(۱)

خدایا من ستایش را بوسیله حمد تو مى گشایم...

 نام دعا از همین فراز اول گرفته شده افتتاح یعنی گشودن، باز کردن. چه چیز را قرار است آغاز کنیم؟ ثنا را. ثنا یعنی ستایش. ثنا را با چه آغاز خواهیم کرد؟ با حمد خداوند. حمد یعنی چه؟ یعنی ستایش! اما ستایش خاص. حمد یعنی ستایش کسی که کاری را از روی اختیار انجام داده اما مدح از حمد عام تر است. شما زیبایی گل را مدح می کنید اما حمد نمی کنید زیرا گل در این زیبایی از خود اختیاری ندارد.


ما که آفریده‌ی خداوندیم باید او را به نحوی ستایش کنیم که خود فرموده همچنان که در حدیث مورد اتفاق شیعه و سنى از رسول خدا (ص ) رسیده که مى گفت : «لا احصى ثناء علیک ، انت کما اثنیت على نفسک» (پروردگارا من ثناء تو را نمى توانم بشمارم ، و بگویم ، تو آنطورى که بر خود ثنا کرده اى ). امام صادق فرمود: استر پدر من گم شد (استر: حیوانی که سوار آن می‌شوند), ایشان گفتند که اگر حق تعالى , آن حیوان گـم شـده را بـه مـن بـاز رسـانـد٬ او را آنطور سـتـایش می کنم که پسندیده‌ی مقام جلال او باشد. زمان کوتاهی نگذشت که استر را یافتند و با زین و لجام حاضر ساختند. امام سوار شدند و حاضران مـتـرصد بودند که ببینند ایشان خدا را چگونه ثنا می‌گوید؟  ایشان فقط فرمودند الحمدللّه و  هیچ جماه‌ی دیگری نگفتند. یـکـ نفر از  امام پرسید که : یابن رسول اللّه , شما شرط کرده بودید که بعد از یافتن حیوان گمشده٬ خداوند را ثنایى گویید که موجب رضاى او شود و لایق کبریاى او باشد و جـز به کلمه الحمدللّه٬  تکلم نفرمودید؟ فرمودند که با این کلمه طیبه٬ همه ثنا و ستایش ها را نثار بارگاه عزت وى کردم.

پی نوشت:

۱- دعای افتتاح از دعاهای مخصوص ماه رمضان است که خواندن آن در ابتدای شب توصیه شده. این دعا دو بخش دارد. بخش اول درس خداشناسی و طریقه‌ی گفتگو با خداست که بسیار عاشقانه و زیباست و از این لحاظ کمتر دعایی به پای دعای افتتاح می‌رسد.

/ 9 نظر / 19 بازدید
احسان

وبلاگ خيلی جالبی داری...................خوشم اومد.به من هم سر بزن....................خوشحالم ميکني..........فعلا خداحافظ ................در پناه حق...........

از سياتل

بسيار به جا است اين کار تفسير. انشا الله که ادامه بدهيد بقيه دعا را. خوبه آدم هر بار يک نکته ای از دعا ياد بگيره.

ميثاق

سلام استاد خواستم ماه رمضان رو بهتون تبريک بگم التماس دعا داريم يا حق

اگر دکتر ناصر انقطاع مغرضانه به ماجرا نگاه کرده شما هم نمي توانيد بيطرف باشيد زيرا دکتر انقطاع استاد دانشگاه در دربار طاغوت بود و شما شاعر دربار جمهوري اسلامي!!!

بهشت دل - جواب

من سعی می‌کنم ادب را از شما بياموزم (البته به سبک لقمان حکیم!)... اما اين فرمايش شما چند ايراد اساسی دارد: ۱) دربار متعلق به يک رژيم شاهنشاهی است (که احتمالا شما طرفدار آن هستید) اما دربار برای يک رژيم جمهوری بي‌معنی است. ۲) اگر بنده شاعر دربار باشم بايد الان در دربار باشم نه ۲۰۰۰۰ کيلومتر آن طرفتر. ۳) من کجا گفته‌ام که آن بنده خدا مغرضانه حرف زده... کم اطلاع بودن يک چيز است و مغرضانه حرف زدن يک چيز ديگر ۴) کاش يک ذره دل و جگر داشتيد و نام یا آدرس ايميلتان را می نوشتيد تا ذهنتان را روشن کنم يا از دوستانم در دربار بخواهم که ... ۵) ولش کن

حسين

آقای بدون نام ! صادقانه می پرسم : چرا به جای نقد مطلب با روشی ناجوانمردانه و با زدن انگ به نقد نويسنده ی مطلب پرداخته ای؟ اگر مطلب به نظر شما مردود است دلايل خود را ارائه کن خوانندگان خود قضاوت خواهند کرد ( ولی ظاهرا زدن انگ به صاحب نظر و پاک کردن صورت مسئله راحت ترین کار ممکن است که نسل ما در مواجه با انواع ایده ها فراگرفته است )

سياوش برهان

سلام دست شما به خاطر مطالب خوبتان درد نکند. چند وقتی است وبلاگ شما محل بحث شده. آن آقای بی نام مودب تر بود ولی اين آقای بدون نام طوری حرف می زند که به نظر می رسد خاموشی جواب مناسب تری است. در مورد حقیقت تاريخ قضاوت خواهد کرد. موفق باشيد.

حبیب

سلام مطلب خوبی بود چرا ادامه ندادید اگرجای دیگه ادامه دادید بهم ادرس بدید ممنون

باسلام و خسته نباشید شرح دعای افتتاح را ادامه بدهید کار را کامل ارائه کنید تا جوانان بیشتری به سایت شما توجه کنند التماس دعا اجرتان با آقا