گالیله و جهل و نبوغ بشر

در کنار ساحل رودخانه زیبای آرنو در شهر فلورانس- که هر از گاهی عبور قایقی سکوت نقره ای اش را آشفته می کند- موزه ی تاریخ علم قرار دارد. این موزه اگرچه در نزدیکی موزه معروف اوفیزی واقع شده، چندان مشتری ندارد و لازم نیست ٣ ساعت در صف بایستی تا بلیت تهیه کنی. قسمتی از این موزه به نگهداری آثار علمی و ابزار آزمایشهای گالیله دانشمند معروف ایتالیایی اختصاص یافته و انگشت میانی دست راست جناب گالیله هم در این موزه نگهداری می شود.

گالیله که او را پدر علم مدرن می نامند در سال ١۵۶۴ میلادی در شهر پیزا به دنیا آمد و ٧٧ سال بزیست. آنچه باعث معروفیت گالیله بین مردم  شد این بود که نشان داد زمین مرکز عالم نیست و به گرد خورشید می چرخد البته او کارهای ارزنده ای در زمینه ریاضیات، نجوم، مهندسی و ... انجام داده.

گالیله پس از انتشار نظریه معروفش از طرف کلیسا به دادگاه تفتیش عقاید فراخوانده شد و به او هشدار داده شد تا از انتشار عقایدی که مخالف کتاب مقدس است دست بردارد. گالیله تا مدتی خاموش بود تا اینکه در سال ١۶٣٢ کتاب معروف خود "گفتگو" را چاپ کرد. در این کتاب دو نفر- که یکی طرفدار نظریه مرکزیت زمین و پیرو فلسفه ارسطویی است و دیگری پیرو نظریه کوپرنیک- با یکدیگر به بحث می پردازند. در واقع گالیله سعی کرده بود به عنوان نویسنده اظهار نطر مستقیمی نکند و نتیجه گیری را به خواننده واگذار کند.

انشار این کتاب سرو صدای زیادی به پا کرد تا آنجا که پاپ که از دوستان گالیله بود دست از حمایت از او برداشت و گالیله در سال ١۶٣٣به اتهام ارتداد به دادگاه کلیسا فراخوانده شد. دادگاه حکم کرد که گالیله شدیدا مظنون به ارتداد است و باید عقاید خود را انکار کند. دادگاه دستور داد که گالیله زندانی شود. همچنین کتاب گفتگو  را به عنوان کتاب ضاله معرفی کرد و اعلام شد که کتابهای دیگر گالیله اجازه تجدید چاپ ندارند و در آینده هم حق نگارش هیچ کتابی ندارد. بعدها حکم زندان به حصر خانگی تبدیل شد و گالیله مدتی بعد نابینا شد و تا آخر عمر در حصر بماند. وقتی که مرد می خواستند او را در کلیسای سانتا کراس در کنار پدر و اجدادش دفن کند اما شخص پاپ و برادر زاده اش مخالفت کردند. به ناچار گالیله را در اتاق کوچکی در کنار نمازخانه راهبان نوآموز در انتهای راهروی جنوبی ... دفن کردند.

گالیله کتاب دیگری دارد به نام دو علم جدید (درباره مقاومت مواد و علم کینماتیک). سیصد و چند سال بعد از حکم دادگاه جناب آلبرت اینشتاین بالاترین تمجید را از این کتاب کرد و به همین خاطر گالیله را پدر فیزیک مدرن هم می نامند.

من گمان می کنم نبوغ بشر هیچ حدی ندارد همان طور که جهل بشر.

/ 0 نظر / 37 بازدید