۱- هانی : پیر جوان مرد

هانی بن عروة از اشراف کوفه و بزرگ قبیله مذحج بود. مسلم بن عقیل که ابتدا در خانه مختار سکونت داشت بعد از آنکه مخفی گاهش لو رفت به خانه هانی وارد شد.

عبیداله بن زیاد از طریق جاسوس اش (معقل) از این واقعه آگاه شد و با فریب هانی او را از قبیله اش دور کرد و به قصر خود کشانید. او از هانی خواست که مسلم را تسلیم کند. هانی گفت که مسلم میهمان من است و من در حق مهمان خیانت نمی کنم. :«به خدا سوگند مایه ی ننگ و ذلّت من است که با وجود یار و یاور و بازوی سالم، پناهنده و میهمان و قاصد پسر پیامبر را تحویل دشمن دهم، به خدا سوگند اگر تنها و بدون یار و یاور هم باشم، او را تحویل نخواهم داد مگر آنکه خودم را قبل از او بکشند.»

ابن زیاد هانی را به طرز وحشیانه ای شکنجه کرد و پس از خیانت شریح قاضی (که یاران هانی را که برای نجات او امده بودند فریب داد) دستور داد که هانی را در بازار گوسفند فروشان گردن بزنند. هانی که شاید قریب به ۹۰ سال سن داشت وقتی دید، هیچ کس او را یاری نمی کند، به زور طنابی را که دور دستانش بود  باز کرد و گفت: «عصا یا کارد یا سنگی و یا استخوانی نیست که مردی از خودش دفاع کند؟»
نگهبانان پریدند و بازوهای او را محکم بستند. غلام ابن زیاد که می خواست سر هانی را ببرد به او گفت: «گردنت را کشیده نگه دار» هانی که غروری قهرمانانه داشت گفت: «من تو را بر کشتن خودم، یاری نمی کنم.»

* * *

عصر عاشورا که امام حسین تنها شدند و یاران با وفایشان همگی به شهادت رسیدند، تعدادی از اصحاب را با نام صدا زندند از جمله هانی را: یا مسلم بن عقیل و یا هانی بن عروه.. کاش بودید و مرا یاری می کردید...

پی نوشت:

۱- داستان شهادت هانی و مسلم به تفصیل در جلد هفتم ترجمه تاریخ طبری به نقل از ابی مخنف آمده. در جلد پنجم ترجمه کامل ابن اثیر هم این داستان ذکر شده.

۲- سال گدشته که به ایران رفته بودم، دوستان شب شعر عاشورا خواستند که جملات کوتاهی برای چند تن از یاران اباعبدالله (ع) بنویسم تا با کمک یکی از طراحان برجسته کشور کتیبه های نفیسی فراهم شود و در اختیار هیات های عزاداری قرار بگیرد. توفیقی شد که برای 10 نفر از یاران امام جملاتی تهیه کنم. این ده نفر عبارت بودند از: هانی بن عروه، قیس بن مسهر، زهیر بن قین، حبیب بن مظاهر، حر بن یزید ریاحی، عمرو بن جناده، عابس بن ابی شبیب شاکری، سعد بن عبدالله حنفی، بریر بن خضیر و جون.

۳- هانی بن عروه به روایتی اولین شهید قیام عاشورا و به روایتی پیرترین شهید است. ظاهرا او در روز هشتم ذی الحجه به شهادت رسید و سن او را از ۸۳ تا ۹۰ سال نوشته اند. هانی از اهالی یمن بود. ایام پایانی حیات رسول خدا را درک کرده یود و در سه جنگ جمل،صفین و نهروان در رکاب مولا علی شمشیر زده بود. امروزه قبر هانی در نزدیکی قبر مسلم در حاشیه مسجد بزرگ کوفه زیارت گاه مشتاقان است.

/ 1 نظر / 14 بازدید
حسین

با سلام و احترام ذکر عاشورا برای بخش عمده ای از مردم ما حکایت نوشته عبرت آمیز قبلی شما تحت عنوان عادت است.آیا تا کجا مجازیم که آنچه را خود دوست داریم به نام اسلام توجیه کنیم ؟ ارزش قیام حسین بن علی بر علیه ظلم غیر قابل انکار است و زنده نگه داشتن این ارزش ها برای اینکه راه را گم نکنیم واجب .اما اگر آنقدر در این موضوع غرق شویم که اصل را فراموش کنیم وای به حالمان که زیانکار دنیا و آخرت خواهیم بود.فکر میکنم در اینباره دچار انحراف شده ایم و اگر حسین بن علی هم اکنون زنده بود باید کربلایی دیگر خلق میکرد تا از این انحرافات رهایی یابیم. با احترام به روح تک تک شهدای بزرگوار کربلا که حتی ذکر نامشان و بیان حالاتشان برایمان افنخار است.