نخبه کشی

پدر بزرگ من طرفدار دو آتیشه ی دکتر مصدق بود. پدر بزرگ از قبل از ملی شدن صنعت نفت در پالایشگاه آبادان کار می کرد و کلی خاطره داشت از انگلیسی ها و کلک های آنها و پاتک های اینها... گروه سرودی هم سازمان داده بودند و زمانی که دکتر حسین مکی و مهندس بازرگان به آبادان آمدند در جلوی آنها برنامه اجرا کرده بودند. بعد از ۵٠ سال هر وقت می خواست از آن روزها بگوید از جایش بلند می شد ژست رسمی می گرفت و آن سرود را با لحن حماسی برای ما می خواند:

نخست وزیر مصدق ای مرد دلیر

حق ایرانی رو از انگلیس بگیر

مبارزه مصدق با استعمار انگلیس، الهام بخش مردم مصر بود در ملی کردن کانال سوئز و گویا خیابانی در قاهره به نام اوست.  وب سایت تاریخ ایرانی از قول فرزند دکتر محمد مصدق که در سفر مصر همراه پدرش بود می نویسد:

 «هزاران نفر از مردم مصر برای استقبال از پدرم در فرودگاه قاهره اجتماع کرده بودند و باشعار «یحیی مصدق، یحیی ایران» مصدق و هیأت ایرانی را خوش آمد می‌گفتند. به محض پیاده شدن پدرم از هواپیما مردم هلهله‌زنان او را از زمین بلند کردند و در یک چشم به هم زدن او را روی دست به طرف اتومبیل بردند.»

خبرگزاری‌ها، همان زمان استقبال کنندگان از نخست وزیر ایران را بیش از دو میلیون نفر تخمین زده بودند و این به خودی خود خبر مهمی بود که جهان را تکان داد.

این هم چند نکته تاریخی که عینا از ویکی پدیا نقل می کنم:

  • دکتر مصدق پس از شهریور ۲۰ و سقوط رضاشاه در انتخابات دوره ۱۴ مجلس بار دیگر در مقام وکیل اول تهران به نمایندگی مجلس انتخاب شد.در انتخابات دوره ۱۵ مجلس با مداخلات قوام‌السلطنه (نخست وزیر) و شاه و ارتش نتوانست قدم به مجلس بگذارد.
  • دکتر مصدق (در سال ١٣٣١) برای جلوگیری از کارشکنی های ارتش و دربار درخواست انتقال وزارت جنگ به دولت را از شاه نمود. این درخواست از طرف شاه رد شد.  مصدق در ۲۵ تیرماه ۱۳۳۱ از مقام نخست‌وزیری استعفا کرد. مجلس قوام السلطنه را به نخست‌وزیری انتخاب کرد و او با صدور بیانیه شدید الحنی نخست وزیری خود را اعلام نمود. مردم ایران که از برکناری دکتر مصدق خشمگین بودند، در پی چهار روز تظاهرات در پشتیبانی از دکتر مصدق، که به کشته شدن چندین نفر انجامید، موفق به برکنار کردن دولت قوام گردیدند. در ۳۰ تیر ۱۳۳۱ دکتر مصدق بار دیگر به نخست‌وزیری ایران رسید.
  • مصدق پس از کودتای ۲۸ مرداد در دادگاه نظامی محاکمه شد. دادگاه وی را به سه سال زندان محکوم کرد. پس از گذراندن سه سال زندان، دکتر مصدق به ملک خود در احمد آباد رانده شد و تا پایان زندگی زیر نظارت شدید بود.
  • در سال‌های حکومت محمدرضا پهلوی برگزاری مراسم بزرگداشت دکتر محمد مصدق از سوی حکومت وقت ممنوع اعلام شد اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 15 اسفند 57 یکی از بزرگترین گردهمایی‌های سیاسی در سالروز درگذشت رهبر نهضت ملی نفت بر مزار وی در احمدآباد برگزار شد. در این مراسم که آیت‌الله طالقانی سخنران آن بود، به نوشته روزنامه اطلاعات یک میلیون نفر به احمدآباد رفتند.

در سی سال اخیر در صدا وسیما و رسانه های رسمی از مصدق به عنوان یک مهره وابسته، سلطنت طلب، زیاده خواه، فراماسون١ و ... یاد می شود. در مقابل گروه دیگری مصدق را محبوب ترین سیاست مدار تاریخ معاصر ایران٢ می دانند.

١- روزنامه کیهان سه شنبه 18 آبان 1389- شماره 19785
2-جامعه شناسی نخبه کشی- علی رضاقلی

/ 6 نظر / 10 بازدید
امین

سلام. امیدوارم حالتون خوب باشه! بوی عید هم داره میاد هر چند تو ایران این بو کمرنگ شده.... مصدق هم سیاستمدار بود هم راست رفت و هم .... یک جاهایی هم بی پروا شد و همین بی پروایی آفت خیلی سیاستمدار هاست چون نمیزاره حواسشون رو خوب جمع کنن و سنجیده قدمهای بعدی رو بردارن.

چند روز پیش به دنبال کتابی می گشتم، برای تفنن در مسیر رسیدن به کتاب مورد نظرم کتابی رو برگه زدم که نویسنده از قول استادشون-اگه اشتباه نکنم آقای آشتیانی- نوشته بودند:" در مورد یک واقعه سیاسی نمی شودقضاوت کرد تا حداقل صد سالی بگذره...".راستش، فرصتی نبود در موردش فکر کنم یا از فردی بپرسم. ولی بی دلیل بدون این که زیاد هماز تاریخ مطلع باشم ، اسم مصدق، آرش کمانگیر برام خیلی هم فازند. امیدوارم اونایی که دلسوز این خاک هستند به تیر نارفیقان و بدخواهان و حسودان و جاهلان دچار نشند. پایدارباشید!

یه رهگذر که خیلی به کمکتون نیاز داره

سلام .شاید من همون عابری هستم که تو عنوان وبتون نوشتید.من یه ایمیل واستون زدم و خیلی منتظر دریافت جوابتون هستم.ممنون میشم پاسخ بدین

یه رهگذر که خیلی به کمکتون نیاز داره

آدم های خوب دنیا پنجره هایی هستن برای تنفس.یه مسکنن. درمان نمی کنن تنهایی ما رو

یه رهگذر که خیلی به کمکتون نیاز داره

مثل اینکه ایمیل من به دستتون نرسید.من با کدوم آدرس میتونم با شما مکاتبه داشته باشم؟

صنم

طبق مطالعات من اقای مصدق بعد از کودتای 28 مرداد که سرلشکر زاهدی انجام دادند برکنار شد وسرلشکر زاهدب به نخست وزیری رسید