تنوع زمینه های تحقیقاتی

امشب موقع شام با همسرم صحبت از این بود که اکثر دوستان ما الان یا دکترا گرفته‌اند یا دارند دکترا می‌خوانند. من قبلا نظرم را درباره ادامه تحصیل مفصل نوشته‌ام و الان هم بر همان باورم، اما نکته مهمی که می خواهم به همه دکترها و عاشقان ادامه تحصیل عرض کنم این است که سعی کنند بیش از یک زمینه تحقیقاتی داشته باشند. این کار البته دشوار است و وقت و همت بسیاری می‌طلبد خصوصا اگر دانشجو امکان همکاری با یک تیم را نداشته باشد و فردی کار کند، اما فوایدش آن قدر زیاد است که به سختی هایش می‌ارزد.

  • یکی اینکه در این شرایط که پیدا کردن کار برای نیروهای دکترا (چه در داخل و چه در خارج) آسان نیست قدرت انتخاب انسان بالا می‌رود و گزینه های بیشتری پیش رویش قرار می‌گیرد. 
  • دیگر اینکه اگر آدم باقی مانده عمرش را فقط روی یک موضوع کار کند فسیل می‌شود، به ویژه در زمینه های مهندسی که فناوری های جدید از راه می رسند و فناوریهای قدیم از رده خارج می‌شوند. وقتی آدم دو یا چند تخصص داشته باشد قدرت تطبیق او بالا می‌رود و زودتر خودش را با فضای تازه وفق می‌دهد. 
  • سوم اینکه امکان انجام تحقیقات ترکیبی یا میان رشته‌ای پیدا می‌کند که الان بازار این مباحث بسیار داغ است.

پیش فرض مساله هم این است که دانشجو دنبال کسب مدرک یا رفع تکلیف نباشد و واقعا بخواهد از عمرش استفاده کند و ورقی بر کتاب هستی بیفزاید و الا ...

/ 3 نظر / 9 بازدید

باسلام ميدونم با مطلب تون مرتبط نيس ولي به نظرم جالب اومد ای خدا Windows دل را باز کن،یک Print از رحمتت آغاز کن . Option غم را خدایا On مکن،فایل اشکم را خدایا Run مکن. نام تو Password درهای بهشت،آدرس Email سایت سرنوشت. ای خدا حرف دلم با کی زنم،Help میخواهم که F1 میزنم.‎ refresh ‎ اين دل به الطاف تو است، save انعامش دراين ماه نو است. باclear كردن ذهن ازگناه،ما به تومي آوريم عذر وپناه. اي خدااين كهنه دل format نما،ازخود وقرآن مكن ما را جدا.

پیمان

با سلام خدمت آقای دکتر، بیشتر قضیه این ادامه تحصیل بین ما ایرانیها بر میگردد به جایگاه اجتماعی که مدرک برای ما به ارمغان می آورد و متاسفانه شغلهای فنی حتی در صورت درآمد بیشتر(که هم اکنون نیز همینطور است) از آنها استقبالی نمیشود و مردم راضی هستند که یک مدرک داشته باشن و در شغلی غیرمرتبط با آن با حقوق بخور و کم کم بمیر زندگی کنند ولی کار فنی انجام ندهند.

فرزاد

خیلی مچکرم منم دو دل شد ادامه تحصیل بدم یا نه با حرف هات خیلی چیزها به یادم اومد.من به نوبه خودم ازت مچکرم انسان خوب و محترم. خدا ازتون راضی باشه.