ایستگاه آخر و درباره الی

این سه روزه دو فیلم خوب دیدم.

ایستگاه آخر که روزهای آخر زندگی لئو تولستوی نویسنده و فیلسوف شهیر روس (١٨٢٨-١٩١٠) را روایت می کند و بیشتر نگاهی به زندگی خصوصی او دارد. بخش زیادی از فیلم به نمایش مشکلات تولستوی با همسرش سوفیا می پردازد که علی رغم عشق سوزانش قادر به درک افکار او نبود آنقدر که خانه را برای لئو غیر قابل تحمل می کند. پیرمرد به ناچار خانه را رها می کند و در ایستگاه قطاری در جنوب روسیه می میرد. همان ایستگاهی که سالهاست ساعتش روی لحظه مرگ تولستوی متوقف شده. در جایی از فیلم پیروان متعصب تولستوی را نشان می دهد که کاتولیک تر از پاپ شده اند و او را به خاطر کشتن یک حشره ملامت می کنند. پیروانی که یک قلم به همراه ندارند...

درباره الی، شروعی آهسته اما پایانی میخکوب کننده داشت. تقلای آدم را در برابر وجدانش نشان می داد. تقابل اخلاق با منافع انسان. انسانهایی که می خواهند ماشین در گل مانده ی خودشان را بیرون بیاورند. هر کدام از ما می توانیم بخشی از خودمان را در این فیلم پیدا کنیم.

من که بعد از تماشای به رنگ ارغوان و به همین سادگی از سینمای ایران ناامید شده بودم باید این فیلم را دوباره ببینم.

/ 7 نظر / 12 بازدید
هیچکس

دیدن "جدایی نادر از سیمین" هم امیدوارتان می تواند کرد.

آره . جدایی نادر از سیمین حرف نداشت .

دنیای این روزای من

ارسطو-معلم اول- جمله ای دارن که مضمونش این بود ، جوان ها بهتر ازدواج کنند اگه همسرشون خوب بود سعادت مند می شن در غیر این صورت فیلسوف. کنجکاو بودم ارسطو جز کدوم دسته است... اندیشمندی میگه:"با همسفر خود مثل یه کتاب برخورد کنید فصل های خسته کننده ی او رانخونید" راستش ، من این فیلم رو ندیدم!

امین

سلام. ببخشید سال نو را دیر خدمتتون عرض می کنم. امیدوارم عفو بفرمایید. منم می خواستم جدایی سیمین از نادر را پبشنهاد کنم که دیدم دوستان قبلا زحمتش را کشیدند.

ملکوت

اینارو دیدی برو هیچم ببین هیچ!

حقیقت داستان و افسانه

یه پست دارم به نام هاجر بانوی صبر و استقامت براتون نوشتم چی شد ! کی خواست! چرا شد! حسام تو مرا یاد کنی یا نکنی ! من به یادت هستم ... آرزویم همه سر سبزی توست من دلم می خواهد خانه ای داشته باشم بر دوست کنج هر دیوارش دوست هایم بنشینند آرام هر کسی می خواهد وارد خانه پر عشق شود یک سبد بوی گل سرخ به من هدیه کند شرط وارد گشتن شست و شوی دلهاست شرط آن داشتن یک دل بی رنگ و ریاست حسام

آزاد

سلام و عرض ادب حقیقتش را بخواهید ، من این فیلم را نصفه نگاه کردم ، زیاد برایم جالب نبود برای اینکه اصلا موضوع داستان را نفهمیدم ... آخرین فیلم ایرانی که بصورت کامل دیدم شاید فیلم شب های برره بود. یا دیوانه ای از قفس پرید . اصلا یادم نمی آید .