سیری در دیوان شمس

از تهران که می آمدم در طول مسیر یا خواب بودم یا کتابی را که با خودم آورده بودم می خواندم. نام این کتاب سیری در دیوان شمس بود نوشته ی علی دشتی. در طول سفر حدود 200 صفحه از این کتاب را مطالعه کردم. اولین کتابی که از علی دشتی خواندم درباره ی خاقانی بود: « خاقانی شاعری دیر آشنا» برای من که آن روزها شیدای استواری شعر خاقانی بودم این کتاب بسیار عزیز بود. البته نویسنده نگاهی انتقادی داشت و به ویژه خودستایی های خاقانی را بر نتابیده بود.

اما نویسنده در این کتاب (سیری در دیوان شمس) به دنبال آن است که مولوی را به عنوان یک انسان استثنایی که با نبوغ و مجاهدت خود به مقامی والا رسبده است معرفی کند. به همین دلیل اعتبار بسیاری از داستانها و افسانه هایی را که درباره ی مولوی نقل شده زیر سوال می برد به ویژه داستان ملاقات او با شمس. او معتقد است که شمس، مولوی را زیر و رو نکرد بلکه او را از پله ای به پله ی بالاتر برد.

هدف دیگر این کتاب بیان تفاوتهای عظیم مثنوی با دیوان شمس است. مولوی در مثنوی یک عارف متشرع است که از قرآن و حدیث دم می زند و در دیوان شمس یک عاشق تمام عیار که همه ی احساس و ادراک خود را از آنچه که یافته است در دریای مواج موسیقی جاری می کند
کتاب نمونه های جالبی از غزلیات کلیدی دیوان شمس را به خواننده نشان می دهد و من از این بخش کتاب بیشتر لذت بردم:

تا تو حریف من شدی ای مه دلستان من
همچو چراغ می جهد نور دل از زبان من...

/ 8 نظر / 43 بازدید
مهدی

سلام جناب فخار! من از ابتدا خواننده وبلاگ شما بودم تا زمانی که در شيراز بودم هر روز سر ميزدم. الان که آمدم ادمونتون اميدوارم که گرمای اين مطالب بتونه يخ ناشی از سرمای ناجوانمرد اينجا رو آب کنه. به امید دیدار! يا علی!

امين

سلام محمد جان . من منتظر جواب شما هستم . راستی به نظر شما آدمای نور چشمی خدا هم مگه هستن. همه به نظر من از بدو تولد می تونن با اراده قوی راخه مال و برن . ولی مثلا من راجع به مولوی شنيدم که اين آقا از دو سه سالگی در آسمان با فرشته ها پرواز می کرده . به نظر من خيلی عجيب بود.

بدون نام

ايا اين كارها و اين حرف ها بزرگ كردن بنده اي (مولانا )بيش از حد نيست.لطفا توضيح دهيد.

بهشت دل

سلام ... گر این نوشته را کامل خوانده باشید می بینید که من عقیده ی خودم را بیان نکرده ام پس بهتر است این سوال را از نویسنده ی کتاب بپرسید یا لااقل زحمت خواندن کتاب را بر خود هموار کنید... تازه جامی می گوید: «من نمی گویم که آن عالیجناب // بوده پیغمبر ولی دارد کتاب!»

بهشت دل - جواب امین

اینکه آدمها بالقوه می توانند به مدارج بالای کمال برسند صحیح است اما خیلی ها این راه را انتخاب نمی کنند و در مقابل عده ای دیگر بسیار زحمت می کشند. خدا می فرماید آیا کور و بینا با هم مساویند؟ اگر قرآن را بخوانید می بینید که بعضی ها نورچشمی خدا هستند. چون بیشتر سختی کشیده اند. خدا به موسی گفت: واصطنعتک لنفسی... تو را برای خودم برگزیدم... موفق باشی

امين

سلام محمد عزيزم . من هم با توضيحات شما کاملا موافقم.

عادل

محمد عزيز سلام.حالتان که انشاالله خوب است.مادرم الان در نجف هستند.ديشب که با ايشان صحبت می کردم احساس می کردم دارد روی ابرها راه می رود.اشکم را دراورد ناخوداگاه ياد خاطره يکی از دوستان افتادم درباره تنها بودنتان شما در حرم اميرالمومنين و زيارت امين الله لطفا اگر می شود دوست دارم از خودتان بشنوم چه بر شما گذشت.ممنون و التماس دعای مخصوص.يا حق