مارک تواین و مونترال

مارک تواین می‌گوید: اگر کسی در گوشه‌‌ی خیابانی در مونترال بایستد و سنگی پرتاب کند حتما به یک کلیسا برخورد می‌کند.

هر کس که بافت قدیم مونترال را دیده باشد این جمله را تایید می‌کند. اسامی خیابانها و میدانها هم برگرفته از نام مقدسین هستند. ایام کریسمس امسال را در مونترال هستم و فرصتی شد که در این روزها دو تا از معروفترین کلیساهای مونترال (و کانادا) را از نزدیک ببینم. کلیسای یوسف مقدس و کلیسای نوتردام که درباره اولی قبلا نوشته‌ام (اینجا). اما کلیسای نوتردام که در بافت قدیم مونترال قرار دارد بسیار ظریفتر است و به تقلید از کلیسای معروف پاریس ساخته شده است. اعمال کریسمس با نماز نیمه شب شروع می‌شود که لحظه‌ی میلاد را جشن می‌گیرند و تا روز بعد ادامه می‌یابد. راهنمای کلیسا توصیه می‌کرد که مردم برای نماز نیمه شب از قبل وقت بگیرند چون جا کم می‌آید. می‌گفت ما در طول سال هم تقاضاهای بسیاری برای مراسم ازدواج داریم و اگر می‌خواهید در این کلیسا مراسم بگیرید تاریختان را با تقویم ما هماهنگ کنید و به زوجی اشاره می‌کرد که دو سال در نوبت مانده بودند!

علیرغم همه‌ی این کلیساها٬ شهر مونترال جوّ متناقضی دارد. تصاویر عریان در آن بیشتر از شهرهای دیگر کاناداست (من همه‌ی شهر های بزرگ کانادا به جز کالگری را دیده‌‌ام) چند قدم آن طرفتر از کلیسای نوتردام خیابان سنت کاترین است با آن همه کلاب و بار و تبلیغات زننده. فکر می‌کنم وقتی مارک تواین به مونترال آمده بود این خیابان را ندیده بود!

/ 5 نظر / 9 بازدید
محمود

ميلاد با سعادت مسيح (منتظر) مبارک

حسین

عزیز دل برادر شما رسما با این سفر‌نامه نوشتن شده‌ای پدر سفر‌نامه نویسی فارسی که مادرش رو ... سفرنامه که این‌قدر خشک و بی‌روح نمیشه. یه کم ترش کن ...

جواب

به به! پارسال دوست امسال آشنا! من قبلا سفرنامه ی مونترال رو نوشتم. الان هم چون در سفر هستم فرصت پرداختن به جزئیات رو ندارم. امیدوارم بعدا بتونم ویرایش کنم.

یه آشنای قدیمی

ز ليلي من شنيدم يا علي گفت به مجنون چون رسيدم يا علي گفت مگر اين وادي دارالجنون است که هر ديوانه ديدم يا علي گفت نسيمي غنچه اي را باز مي کرد به گوش غنچه کم کم يا علي گفت چمن با ريزش باران رحمت دعايي کرد او هم يا علي گفت يقين پروردگار آفرينش به موجودات عالم يا علي گفت سرشک ژاله گل را شستشوداد گل از اين لطف شبنم يا علي گفت خمير خاک آدم را سرشتند چو بر مي خاست آدم يا علي گفت مسيحا هم دم از اعجاز مي زد ز بس بيچاره مريم يا علي گفت علي را ضربتي کاري نمي شد گمانم ابن ملجم يا علي گفت مگر خيبر ز جايش کنده مي شد يقين آنجا علي هم يا علي گفت ببخشيد جا کم بود!!!! عيدتون مبارک!

عادل

سلامعيدتون مبارک.انشاالله هميشه سالم شاد و سربلند باشيد.