سلام بر رمضان (2)

اینجا، فروشگاههای بزرگ هر هفته روزهای پنج شنبه یا جمعه تبلیغاتشان را به در همه ی خانه ها می فرستند. این تبلیغات را که شامل فهرست اجناسی است که تخفیف خورده اند فلایر می نامند.

امشب فلایر یکی از فروشگاههای بزرگ مواد غذایی را از ورودی ساختمان برداشتم. دو صفحه ویژه داشت برای ماه مبارک رمضان  که موادی مثل برنج، گوشت حلال، خرما، سمبوسه و ... را زیر قیمت معمولی  تبلیغ کرده بود. دو جا هم با خط درشت رمضان را تبریک گفته بود. 

به نظرم رمضان یکی از بهترین نمادهای اسلام است. چند سال پیش، عصر یکی از روزهای ماه رمضان سمیناری در دانشکده داشتم. بعد از پایان سمینار طبق روال مرسوم پرسشها آغاز شد. بالاخره همه رفتند جز پسری چینی-کانادایی به اسم پاتریک که کوزه ای پر از سوال داشت. بیش از یک ساعت بحث کردیم. یک دفعه به ساعتش نگاه کرد و گفت فکر می کنم بهتر است من بروم چون الان دیگر شما باید روزه خود را افطار کنید. از دقت آن پسر شگفت زده شدم که با اینکه مسلمان نبود حتی وقت افطار ما را هم می دانست.

/ 10 نظر / 8 بازدید
حسین

با سلام دوست گرامی فکر می کنم ما آنقدر تحت تاثیر بسیار ی از مستحبات ساختگی روحانیان قرار گرفته ایم که اصلی ترین ارکان اسلام را از این مستحبات از هم تشخیص نمی دهیم ...در بسیار ی از موارد نص صریح قرآن را رها می کنیم و به احلدیثی که حتی صحت آن نیز معلوم نیست می پردایزم.. رمضان نیز یکی از این نصوص است که ما در تفکر شیعی خود آن شان و جایگاه اصلی اش را فراموش کردهایم .مگر برای ما مسلمانان عیدی بزرگتر از اعیاد فطر و قربان وجود دارد؟ اگر صلاح دانستید به این موضوع بپردازید که ما در تفکر رایج فعلی شیعه بسیاری از اصول اصلی اسلام و نص قرآن را به بادفراموشی داده ایم و در مواردی حتی راه شرک را می پوییم. پناه می بریم به خدا از شر شیطان رانده شده با احترام

س.ص.خ

سلام. رسیدن ماه رمضان مبارک. التماس دعا

س.ص.خ

سلام.شما اوقات شرعی ماه رمضان در کانادا رو چطور در میارین؟

س.ص.خ

یعنی باید چطور ران کرد؟

این نرم افزار 10 دقیقه خطا داره (لااقل برای ایران)

اره (البته چون پیش فرضش همینه[لبخند]) ساعت و تاریخ هم درستن

یاس

سلام بر رمضان ماه رحمت و میهمانی خدا ای خدا پس کی این همه مهمون دل شکسته امسالت رو در می یابی؟

بله، زمان اذان ظهر، طلوع(با 1 دقیقه اختلاف)، غروب آفتاب و نماز عصر درست هستند.

حسین

سئوال؟ چه فرقی بین غروب آفتاب ومغرب شرعی وجود دارد؟آیا در قرآن مبنا کدامیک است؟

ندا

سلام من دوست پرنیان هستم و از آشنای با وبلاگ شما خوشحالم وبلاگ جالبی دارید .موفق باشید