شب قدر (۱)

در سوره مبارکه دخان که خواندن آن در شبهای قدر توصیه شده می‌فرماید : فیها یفرق کل امر حکیم یعنی خداوند سرنوشت همه امور را در شبی که قرآن نازل شده رقم می‌زند. علامه طباطبایی در المیزان این آیه را در کنار سوره قدر می‌گذارد و به درستی نتیجه می‌گیرد که مقدرات اساسی انسان در شب قدر رقم می‌خورد و با توجه به آیه ۱۸۵ سوره مبارکه بقره استدلال می‌کند که این شب در ماه مبارک رمضان است.

چند سال پیش این سوال برایم مطرح شد که در شب قدر چه خبر است؟ چه رازی نهفته است؟ این سوال پربرکت باعث شد که نیمی از ماه رمضان آن سال را در پی یافتن پاسخ به مطالعه تفاسیر و احادیث بپردازم. یادم می‌آید اولین نتیجه این تحقیق را برای دوست عزیزی گفتم که روزی به تعبیری شاگرد من بود و بعدها رتبه اول کنکور ارشد شد و حالا مدتهاست که از او بی خبرم (هرکجا هست خدایا تو به یادش انداز!)
یکی از تفاسیر در شأن نزول سوره قدر می‌نویسد: برای پیامبر (ص) داستان مردی از صالحان بنی اسرا‌‌ییل را گفتند که ۱۰۰۰ ماه زره از تن باز نکرد و سلاح یه زمین نینداخت تا در راه خدا جهاد کند. پیامبر این داستان را که شنید آهی کشید و فرمود : خدایا عمر امت مرا کوتاه و عمل آنها را کم قرار داده‌ای (از این جمله معلوم می‌شود عمر امتهای قبلی بیشتر از ما بوده کما اینکه عمر ابراهیم (ع) را سیصدسال و بیشتر نوشته‌اند و عمر موسی هم با آن همه بلاهایی که برسرش آوردند از صدسال بیشتر بوده) خداوند که اندوه پیامبر را دید جبریل را به سراغ محبوب خویش فرستاد و سوره مبارکه قدر را نازل فرمود که: ما در هرسال برای امت تو شبی قرار دادیم که از هزار سال بهتر است.
به گذشته خودم که نگاه می‌کنم می‌بینم هرسال در شب قدر چیزهایی از خدا خواسته‌ام و تا سال بعد گرفته‌ام. حتی چیزهای مادی٬ مثلا یکسال از خدا کامپیوتر خواستم مدتی بعد دانشگاه شیراز یک کامپیوتر به من هدیه داد.
مادرم همیشه می‌گفت: خدا به موسی گفت موسی حتی نمک غذایت را از من بخواه. باور کنید دستان خدا بسته نیست و هرچه را بخواهد به هرکه بخواهد می‌دهد. باور کنید خدا نزدیکتر از چیزیست که تصور می‌کنید٬ کافیست او را بصدا بزنید. این آیه را نه یکبار نه ده بار که صدها بار بخوانید و مست شوید:

وَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُواْ لِی وَلْیُؤْمِنُواْ بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ

حالا ماه میهمانی شروع شده٬ درهای بهشت باز شده و بهانه ورود به آن یک یارب است. در ماهی که نفسهایتان در آن ثواب تسبیح دارد٬ ثواب تسبیحهایتان چه خواهد شد! تا چشم روی هم بگذارید میهمانی تمام می‌شود و این مائده را جمع می‌کنند.

آن شب قدری که گویند اهل خلوت امشب است
یارب این تاثیر دولت از کدامین کوکب است
تا به گیسوی تو دست ناسزایان کم رسد
هر دلی در حلقه‌ای در ذکر یارب یارب است

/ 4 نظر / 44 بازدید
dorankodaki

سلام استاد.امیدوارم که خوب باشید.آقا ما خیلی محتاج دعایم.ما رو فراموش نکنید.یا حق

چماق

تقبل ا... اعمالکم ان شاء ا... . ?B.T.W. what did you mean by sawab

mohsen

i tanks for yor goog weblog

سمیه

سلام و درود. معلوم بود این مطالب رو از ته دل بهش یقین دارید. چو از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.