ببین ماه و می بیار

آمده ام به ملک سلیمان*! امشب با مریم گلی و همسرم رفتیم حافظیه. من دیدار حافظیه را در شب فراوان دوست دارم و نیز در باران، باران نم نم، که عطر سحرآمیز سروهای باران خورده فضا را تسخیر می کند.

حافظیه به نسبت خلوت بود. هنوز مسافران نوروزی نیامده اند و می شد کنج خلوتی دراین هوا و فضای عالی یافت. از سه ماه قبل که برگشتم به وطن، روزهای پرفشاری داشتم. فرصتی برای خودم نداشتم و خیلی کارهاست که انجام نداده ام، مثلا هنوز مادرم را ندیده ام.

اما فال امسالم که نوید پایانی است بر روزهای سخت. قدری درد دل کردم با حافظ و گفت:

عید است و آخر گل و یاران در انتظار

ساقی به روی شاه ببین ماه و می بیار ...

 

همدمم از تهران تا شیراز نوشته شیرینی بود از دکتر اسلامی ندوشن (جلد چهارم روزها). زبان رندانه او که با سالها تعمق در اشعار حافظ آبدیده شده و نکات ریزی که از جامعه و فرهنگ ایرانی در لا به لای خاطراتش بیان می کند برای من حکم گنج هایی دارد که از کشف آن ها غرق نشاط می شوم.

* دلم از وحشت زندان سکندر بگرفت

بار بربندم و تا ملک سلیمان بروم

/ 6 نظر / 59 بازدید
آموزش مپ

مطلبي زيبايي بود. موفق باشيد. [قلب][قلب][قلب]

بیقرار

وشا شیراز و وضع بی‌مثالش خداوندا نگه دار از زوالش ز رکن آباد ما صد لوحش الله که عمر خضر می‌بخشد زلالش میان جعفرآباد و مصلا عبیرآمیز می‌آید شمالش به شیراز آی و فیض روح قدسی بجوی از مردم صاحب کمالش که نام قند مصری برد آن جا که شیرینان ندادند انفعالش صبا زان لولی شنگول سرمست چه داری آگهی چون است حالش گر آن شیرین پسر خونم بریزد دلا چون شیر مادر کن حلالش مکن از خواب بیدارم خدا را که دارم خلوتی خوش با خیالش چرا حافظ چو می‌ترسیدی از هجر نکردی شکر ایام وصالش **** دلم خیلی هوای عطر نارنجهای وسط بلوارهای شیراز. نسیم خنک حافظیه و سعدیه و باغ ارم داره.

سید مهدی

Nice useful post! :) You can download its audio book here: http://audiolib.ir/587-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87%D8%A7-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B4%D9%86

دوست ناشناس و ندیده

سلام آقای دکتر تشکر از اینکه اعتماد به نفس مرا برای قضاوت عجولانه تحسین کرده بودید! ببخشید، قصد جسارت نداشتم. تقصیر از یکی از کامنتها بود و موضوع خاص ان پست شما! به هر حال، دوست داشتم فرا رسیدن سال نو را به شما تبریک بگویم، با بهترین ارزوها برای شما. و با این بیت از حضرت حافظ: به وقت گل شدم از توبه شراب خجل که کس مباد زکردار ناصواب خجل صلاح ما همه دام ره است و من زین بحث نیم ز شاهد و ساقی به هیچ باب خجل، بود که یار نرنجد زما به خلق کریم که از سوال ملولیم و از جواب خجل...

صبا

نوروزتون مبارک، ان شالله که سال جدید سال خوبی برای شما و خانواده محترمتون باشه و واقعا پایان سختی ها باشه[گل]

بیقرار

سلام آقای دکتر. سال نو مبارک. شادی و موفقیت و سلامتی را برایتان در سال 94 آرزو می کنم.