ثبت اختراع و نام پدر همسر؟

ماجرا از سال گذشته شروع شد که پایان نامه بنده در جشنواره خوارزمی برگزیده شد. امسال ایمیلی از بنیاد نخبگان دریافت کردم که فرمی را برای حمایت مالی از پروژه و ثبت اختراع پر کنم. خوب، سال ٢٠٠٨ بخشی از این پایان نامه در آمریکا و کانادا ثبت اختراع (پتنت) شده بود و به همین دلیل نگرانی نداشتم، تا اینکه ایمیل ها تکرار شدند و با خانواده هم در ایران تماس گرفتند. فرم ثبت اختراع بنیاد نخبگان را باز کردم. دیدم سوالات عجیب و غریبی پرسیده از جمله اینکه نام پدر همسر مخترع را هم پرسیده بودند. هرچه فکر کردم نفهمیدم چه ارتباطی بین این دو موضوع هست؟

***

تشکیل بنیاد نخبگان اقدام قابل تحسینی بود که متاسفانه درگیر اقدامات نمایشی شد. سال گذشته همان راننده تاکسی که مرا به زعفرانیه رساند موقع پیاده شدن با دیدن تابلوی بنیاد نخبگان از من پرسید راستی آقا! خونه بهتون دادن؟ گفتم دلت خوشه آقا! (منظورش ٣٠٠٠ خانه ای بود که آقا محمود خان توی هوا قولش را به نخبگان داده بود.) رییس قبلی این بنیاد، آقای دکتر واعظ زاده، استاد محترم و اهل فضلی بودند که دوام نیاوردند به هر دلیل، و گمان می کنم که با رفتن ایشان در بنیاد هم به تدریج تخته شود یا نمایشگاهی بشود برای تصمیمات آنی.

پی نوشت:

دو روز پیش ایمیلی دریافت کردم از بنیاد نخبگان. ظاهرا قرار است به نخبگان درجه ١، هشتاد میلیون وام مسکن بدهند. انشاا... که همین طور بشود. گفتم این را بنویسم که انصاف را رعایت کرده باشم.

/ 6 نظر / 15 بازدید
حامد

فعلا که مسئول خانم دکتر نسرین سلطانخواه است.حدود دو ماه پیش بدلیل فعالیت های که در زمینه ارتقاء تکنولوژی کشور داشتیم (و امیدواریم واقعا اینگونه بوده باشد)جلسه ای با ایشان داشتیم .بسیار حاضر جواب بودند وظاهرا دکترای ریاضی از شریف دارند. بیشترمعاونان همراهشان به نظر می آمد اصلا در باغ نیستند و به نظر می آمد که آمده اند در آن جلسه استراحت کنند و فقط یک نفرشان بود که نت بر می داشت.برای اختراعات ثبت شده ما گفتند بروید فرم پر کنید.به نظر می آید ایشان بیشتر در مسائل نظری فعالیت داشته اند تا موارد عملی و کاربردی .مسئولیت این کار باید در دست فردی بسیار کار کشته تر و دلسوز تر از ایشان باشد.تا موقعی که اینگونه مسئولیت ها در دست اینگونه افراد است صحبت از رشد فناوری در کشور مضحک است. و کاش به مرحله ای از رشد برسیم که اگر در زمینه ای تخصص نداریم مسئولیت آن کار را نپذیریم.

مهرناز

سلام، خوب باز هم جاي شكرش باقيه كه چيزاي ديگه اي ازتون نخواستن. در شهر ما يك دانش آموز مستضعف طرحي را اختراع كرده ، كلي اين در و اون در زد كه بلكه يه جايي پيدا كنه كه بتونه طرحش رو پياده كنه تا لااقل توي يه مسابقه شركت كنه... بعد از كلي دردسر كه يه حامي خصوصي پيدا كرد و طرحش توي چند تا مسابقه (اونم خارجي) جايزه برد ، حالا همه مدعي شدن و دارن بهش زور ميگن ، ولي خدا رو شكر تا حالا كه با مناعت طبع دوام آورده... پس خوش به حال شما...[گل]

ع.ر

سلام محمد جان. مینوشتی :از طلا بودن پشیمان گشته ایم...چون ممکن است بعدا"پول بلیط هواپیمایتان را از پدر خانم محترمتان کم کنند..[شوخی]

آغاز مهاجرت

سلام بر شما . 15 سال قبل پدرم موفق به اخذ رتبه اول اختراع جشنواره خوارزمی شدند . سال قبل وقتی قرار بود مشاور بهبود کیفیت مرکز علم و فن آوری شیراز باشم همه به من تسلیت میگفتند . معلوم شد یکی از مسئولین با انتشار خبر فوت پدرم بعد از مدتی طرح را به نام خودش جهت اخذ بورسیه ارائه داده و آقای دکتر امروز با احمد آقا همکارند .

باد صبا

سلام به امید فردایی بهتر آقا دستت درد نکنه. از این خاطره ابوالحسن توی نوشته قبلی خیلی خندیدم. موفق باشید

صنم

جمع کنید پیرای فرسوووده[خنده]