چشم انداز جامعه شناسی

حرف که خیلی هست... از کدامش برایت بنویسم؟ از سفرنامه های نانوشته؟ از خطبه متقین که چند هفته است دچارش شده ام ( عَظُمَ اَلخَالِقُ فِی أَنفُسهمْ فَصَغُرَ مَا دُونَهُ فِی أَعیُنهمْ )؟  از دوستی که از من رنجید و کاش می دانست دوستی فقط به تمجید و تعریف نیست...  

چند شب پیش دلمان برای کتابفروشی و کتاب خریدن تنگ شده بود. یادش به خیر مرحوم شهر کتاب در خیابان زرتشت یا کتابفروشی سر کوچه مان در شیراز که 16 دهنه داشت و آن روحانی دلسوز که مدیر کتابفروشی بود و کارش دوام نیاورد که کتاب ارجی نداشت و کتابخوان کمیاب. قدم زدن در کتابفروشی حتی اگر مشتری هم نباشی روح آدم را جلا می دهد.      

اینجا، چند چارراه پایین تر از بیت شریف، کتابفروشی بزرگی است که کتابهایش را به نصف قیمت پشت جلد، بلکه به ثلث، بلکه به عشر می فروشد! همسفرم یک کتاب فلسفه خرید، من یک کتاب جامعه شناسی و یک دیکشنری ایتالیایی (داستان علاقه مندی حقیر به زبان ایتالیایی و شاهکارهایی که هنگام تکلم به این زبان در رم آفریدم یکی داستان است پر آب چشم!).

همان چند صفحه اول کتاب جامعه شناسی را که خواندم بسیار لذت بردم از مثالهای ملموسی که نویسندگان آورده بودند:

در سال  ١٩٩٧ گزیده تحقیقی۴٠٠ صفحه ای در کنفرانسی در تورنتو عرضه شد درباره تحلیل رفتارهای صلح بانان کانادایی در سومالی در سال ١٩٩٣ (1). قضیه از این قرار بوده که دو صلح بان کانادایی نوجوانی سومالیایی را که در یک دستشویی سیار مخفی شده بود بیرحمانه کتک می زنند تا اینکه می میرد. این قضیه سر و صدای زیادی به پا کرد و لکه ی ننگی شد بر دامان نیروهای کانادایی. 

یک توجیه این است که بگوییم این دو نفر نیروهای خودسر بوده اند یا مشکلات روحی- روانی داشته اند. اما آن محقق جامعه شناس از زاویه ظریفی به این مساله نگاه کرده: صلح بانان کانادایی از اعضای هنگ هوابرد کانادا بودند یعنی نظامی بودند و برای جنگ با دشمن آموزش دیده بودند نه برقراری صلح و امنیت. نمی توان برقراری امنیت و انتظام جامعه را به افرادی سپرد که در فرهنگ جنگ رشد کرده اند و برای برقراری آرامش، گفتگو و تعامل با شهروندانی که زیر فشار هستند آموزش ندیده اند.

در پاسخ به اعتراضات مردم و رسانه ها هنگ هوابرد کانادا در سال ١٩٩۵ منحل شد.

پی نوشت:

1- این تحقیق به سفارش دولت فدرال کانادا انجام شده بود.

/ 1 نظر / 17 بازدید
مهرناز

شاید بی ربط باشد اما: زندگی بافتن یک قالیست،نه همان نقش و نگاری که خودت میخواهی، نقشه را اوست که تعیین کرده، تو در این بین فقط می بافی، نقشه را خوب ببین! نکند آخر کار، قالی زندگی ت را نخرند![رویا]