سفرنامه ایتالیا (1) - وارنا: بازار عاشقان

 

سفر من به ایتالیا ٩ روز طول کشید و در این مدت به ترتیب شهرهای کومو، میلان، فلورانس، پیزا و رم را دیدم. پرواز رفت از طریق زوریخ به میلان با هواپیمایی سویس بود و پرواز بازگشت مستقیما از رم به تورنتو که حدود ٩ ساعت طول کشید. در بدو ورود به فرودگاه رم با ترن های سریع السیر به ایستگاه سورنو رفتم و از آنجا سوار قطارهای کومو شدم که چیزی شبیه ماشین مشتی ممدلی بود.

 

کومو Como مرکز شهرستانی به همین نام در شمال ایتالیا و در مرز سویس و اتریش است. در کنار این شهر دریاچه ای به شکل حرف وای Y اما معکوس قرار دارد که نام این شهر را بر خود دارد .و به Lago Como ایتالیایی  نامیده می شود. در کنار این دریاچه روستاهای بسیار زیبایی به وجود آمده اند و شمال این دریاچه به طبیعت کوهستانی آلپ متصل می شود. در شهر کومو شخصیت معروفی مثل ولتا ظهور کرده که پیل (باتری) را اختراع کرد و بالاخره به گردن ما برقی ها حقی دارد!

 

قایق سواری روی دریاچه و توقفی کوتاه در چندتا از روستاهای اطراف شاید بهترین تفریح کومو باشد که یک روز کامل زمان نیاز دارد. در میان روستاهای اطراف دریاچه که در شکل زیر دیده می شوند مناژیو، بلاژیو و وارنا از بقیه دیدنی تر هستند.

 

 

من اما وارنا Varenna را بسیار دوست داشتم. وارنا کوچه های تنگ شیب دار با پله های فراوان دارد. شهر حال و هوایی شاعرانه و عاشقانه دارد و بعید نیست که در پیچ و خم کوچه ای یا بر سکوی خانه ای دو دلداه را ببینی که با هم نرد عشق می بازند. و البته اینجا دهان کسی را نمی بویند(2) ... کوچه های تنگ وارنا مرا به یاد کوچه های قهر و آشتی در شیراز خودمان می انداخت. می گویند این کوچه ها اینقدر تنگ هستند که اگر دو نفر که با هم قهرند از دو سوی مخالف بیایند ناچار به هم می خورند و آشتی می کنند! شاید به همین دلیل بود که وارنا و در انتهای سفر رم مرا به یاد موطن خودم می انداخت و با این دوشهر بسیار احساس آشنایی و صمیمیت می کردم.

 

 

 

یکی از تپه های وارنا را که بالا رفتیم بعد از حدود 30 دقیقه به کلیسایی کوچک که روبروی آن قبرستان باصفایی بود رسیدیم. من همانجا با آبی که بود وضو ساختم.

کمی بالاتر قلعه ای قدیمی بود که درش بسته بود (قلعه وی زیو) .  به توصیه چند نفر از توریستها از دیوار بالا رفتیم. داخل قلعه چشم انداز زیبایی از دریاچه و دو روستای مناژیو و بلاژیو دیده می شد وقت پایین آمدن از دیوار گیر افتادیم و دختر بداخلاقی که آنجا بود 8 یورو ورودیه (بلکه خروجیه!) از ما گرفت من که بازدیدم را کرده بود برای اینکه پولم به هدر نرود به دستشوییرفتم. اما چیزی دیدم که واقعا به 8 یورو می ارزید:

دستشویی ایرانی  در کنار قلعه ای متروک بر فراز تپه ای در روستایی در شمال ایتالیا...

 

ادامه دارد

 

پینوشت:

 1-بنا به تاریخ بیهقی بازار عاشقان نام محله ای بوده در غزنین.

2- نویسنده احتمالا دارد به یکی از شعرهای شاملو اشاره می کند که به ما هیچ ربطی ندارد.

/ 14 نظر / 53 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمود ف

سلام سفر خوش دوستت دارم

باد صبا

سلام به سلامتی امیدوارم خوش گذشته باشه. من همیشه سفر نامه های شما را دوست داشتم. مرا بردید به گذشته ها. زمانی که جو وبلاگها شادتر بود. نمی دانم چقدر وقت دارید. اما اگر زحمت بکشید و نگاهی به یک نوشته در وبلاگم بیندازید ممنون می شوم.

س.ص.خ.

سلام. ان شاالله همیشه به سفر و خوشی....

باد صبا

سلام خیلی خیلی ممنون که زحمت کشیدید و وقت گذاشتید . خواندیدی و نظر نوشتید. به خاطر آن شعر زیبا هم ممنون. راستش یکی از نگرانی ها غمگین بودن فضای وب است. البته در مورد سن وبلاگ نویس ها کلا وبلاگ بیشتر مختص جوانهاست. ولی سنین بین سی تا چهل هم در بین آنها زیاد بودند. بعضی ها هم سنشان را نمی دانم. البته غمگین بودن فضای وب یکی از نگرانی هاست. نگرانی ها و یا بهتر بگویم فاجعه های بزرگتری هست. ولی منظور من نشانه ای از وضعیت درونی جامعه بود. باز هم ممنون موفق باشید. به امید فردایی بهتر

مریم

kheyli ziba bood

مریم

دوست داشتم بیشتر در مورد وارنا توضیح بدید برام جالب بود

لیلا

سلام چقدر کم درباره سفرتون نوشته بودید. منم دوست دارم ایتالیا رو ببینم شاید پاییز رفتم اطلاعات بیشتری می‌خوم راهنماییم می‌کنید شما چه فصلی رفته بودید؟‌

امید

با سلام ...خیلی ممنون از این مطالبی که نوشتین ..به خصوص در مورد اینکه میشه حتی در ایتالیا در دورافتاده ترین جاها هم "دستشویی ایرانی " پیدا کرد ...آخه راستش منم دوست دارم برم ایتالیا ..اما یکی از دغدغه های اصلی من همین مساله "دستشویی فرنگی " است ... در هر صورت از شما ممنونم که دل مارا شاد کردید با این خبر "خوش " ! انشاله که همیشه سلامت و خوش خبر باشین .... با عرض تشکر و ارادت خدمت شما و همه دوستان امید 29 ساله ............

امید

سلام دوباره آقای منتظر عزیز...ممنون به خاطر وبلاگ خوب و مفیدتون ..ما که استفاده بردیم ..[لبخند] با اجازه شما رو لینک کردم و همچنین قسمتی از مطالب شما رو در مورد شهر "کومو" ایتالیا رو تو وبلاگم گذاشتم ... امیدوارم راضی باشین.... بازم ممنونم از شما .... وقت کردین به ما هم سر بزنین ...خوشحال میشیم نظرات شما رو هم بدونیم.. شاد و سلامت و سربلند باشین[لبخند][گل]

hoda

سلام من 12 آذر عازم يه سفر ده روزه به ايتاليا هستم داشتم دنبال ديدني ها مي گشتم كه به وب شما بر خوردم!خوشحال مي شم از كمكتون استفاده كنم!البتهخ اين يه سفر تفريحي علمي هستش!ممنون!