بر ساحل اقیانوس ۴ - سفرنامه

ایران نیمه‌ی اول را خوب و جنگنده بازی کرد. یک گل خورد و یک گل زد٬ اما نیمه‌ی دوم افتضاح بود. با حساب ۳ بر یک بازنده شدیم و حالمان گرفته شد.

همسر یکی از دوستان که ماشاا... به چندین هنر آراسته بود قضیه‌ی مشاعره‌ی دیروز ما با رفقا را شنید و گیر سه پیچ چپگرد داد که من باید با شما مشاعره کنم. تا بسم ا... گفتیم ما را با ث ۳ نقطه بمباران کرد. چندتا شعری از حافظ و منوچهری که با ث ۳ نقطه شروع می‌شد در جوابش خواندم اما دست بردار نبود. بنده خدا ما را نمی شناخت! شروع کردم فی‌البداهه یک مثنوی سرودم که اول هر بیتش «ثریا» بود :

ثریا ناله می‌کرد از جدایی      که کارم در فراقت شد گدایی...

وقتی ث هایش تمام شد رفت سراغ ژ. من هم همان بلایی را که بر سر ثریا در آوردم این بار بر سر ژاله آوردم:

ژاله می‌بارید بر روی نگار      مثل شبنم در شمیم نوبهار...

خلاصه سه ساعتی مشغول بودیم. بعد رفتیم به یک مرکز خرید و چشم شما روز بد نبیند یک غذایی که نمی‌دانم تایلندی بود یا چینی یا مالزیایی خوردیم به چه مشقتی!

بعد از صرف ناهار رفتیم از مرکز شهر سیاتل بازدید کردیم. یک برج بسیار بلند در مرکز شهر هست که در سال ۱۹۸۵ ساخته شده و اسمش کلمبیا است و ۷۶ طبقه دارد. ارتفاع بلندترین نقطه‌ی آن از سطح زمین ۳۰۴ متر است و بلندترین ساختمان در شمال غرب آمریکا به شمار می‌رود . دو استادیوم بسیار بسیار بزرگ هم در مرکز شهر هست که تویش بیس‌بال و راگبی و امثالهم بازی می‌کنند.

ما یک رفیق بسیار شفیق هم در این سفر  یافتیم به اسم آقا وهاب که از MIT‌ دکترا گرفته اما بنده خدا مدتی است به آمازون رفته. البته برای اطلاع دوستانی که مثل بنده از فراسوی کوهستان آمده‌اند باید عرض کنم که منظورم شرکت آمازون بزرگترین فروشنده‌ی اینترنتی دنیاست. این را نوشتم که بگویم ساختمان اصلی آمازون هم در سیاتل قرار دارد. اولین فروشگاه استارباکس هم در این شهر تاسیس شده. استارباکس یک چیزی است مثل مک دونالد یا اکبر جوجه که به جای همبرگر یا سگ داغ۱ در آن قهوه و چای و شیرینی می‌فروشند. در تلفظ کانادایی به استارباکس می‌گویند تیم هورتونز. در آمریکا هر روستایی که بیش از یک خانوار در آن ساکن باشد حداقل یک استارباکس دارد.

قبل از غروب هم دانشگاه واشینگتون را دیدیم که جز ۱۰ دانشگاه برتر آمریکاست به ویژه در پزشکی. محوطه‌ی دانشگاه بسیار زیباست و ساختمانهای آن معماری یکدستی دارند. من در ادامه‌ی سفر سه دانشگاه معروف دیگر را هم دیدم (برکلی٬ استانفورد و UCLA) اما به نظرم دانشگاه واشینگتون از همه زیباتر بود.

 پی نوشت:

۱- سگ داغ معادل فارسی Hot-Dog است که یک غذایی است که کفار می‌خورند. اما بنا به لف و نشر مرتب و از قرینه‌ی کلام برمی‌آید که منظور نویسنده این بوده که غذاهای اکبرجوجه مثل گوشت سگ سفت است.

/ 1 نظر / 34 بازدید
۷۲تار

سلام. من هم توی یکی از دانشگاه های بزرگ جهان درس می خونم ... نصف بلوار گلستان رو به خودش اختصاص دادهتازه دارن یه استار باکس هم توش می زنن تا دیگه تکميل بشه ! يه کتابخونه مرکزی داره که معمارای کافر روش کار کردن ! ... حاجی بابا آخرش ما بايد اسم اين سيم تحويل وبياريم تا يادت بياد بريده .... يا علي