شریعتی و چمران – ماهنامه‌ی آفتاب

یکی از دوستان سخنانی را به من نشان داد که دکتر مصطفی چمران بر مزار دکتر شریعتی –اندکی پس از تدفین او در دمشق- بیان کرده بود. حالا که هنوز از سالگرد شهادت این دو بزرگوار دور نشده‌ایم یکی دو جمله از آن سخنان زیبا را برایتان می‌نویسم.

 

برای مشاهده‌ی ادامه‌ی این متن می‌توانید به شماره‌ی دوم ماهنامه‌ی اینترنتی آفتاب که به همت دانشجویان ایرانی دانشگاه واترلو منتشر می‌شود و انصافا کار خوبی از آب درآمده مراجعه فرمایید. داستان ستاره‌ی قطبی را هم بخوانید!

 

 

دکتر مصطفی چمران

 چاه و نخلستان

ای علی همیشه فکر می‌کردم که تو بر مرگ من مرثیه خواهی گفت و چقدر متاثرم که اکنون من بر تو مرثیه می‌خوانم!

ای علی گفتی که هر کس گفتنی‌هایی دارد و شخصیت هر انسانی به اندازه ناگفتنی‌های اوست. و من اضافه می‌کنم که درجه‌ی دوستی و محبت من با انسانی دیگر، به اندازه‌ی ناگفتنی‌هایی است که می‌توانم با او در میان بگذارم و از این ناگفتنی‌ها که می‌خواستم با تو بگویم، بی‌نهایت داشتم....

ای علی همراه تو به قلب تاریخ فرو می‌روم و راه و رسم عشق‌بازی را می‌آموزم و به علی بزرگ آن‌قدر عشق می‌ورزم که از سر تا به پا می‌سوزم.

ای علی همراه تو به نخلستان‌های کنار فرات می‌روم و علی دردمند را در دل شب می‌یابم که سر به چاه کرده و سینه‌ی پردردش را خالی می‌کند....

/ 8 نظر / 10 بازدید
siavash borhan

سلام دستتان درد نکند سايت جالبی است و مطلب شما هم جالب بود موفق باشيد و به اميد ديدار

چماق

سلام. خوبی الحمدلله؟

روح اله نخعی

مطمئنا تند روی در قاموس اسلام نیست و همچنین تخریب و توهین.همان بزرگان چپ وراست ولیدرهای تخریب همگی از احمدی نژاد روی گردانندنه به خاطر تند روی او بلکه بدلیل ترس از به خطر افتادن منافعشان.خوب است حساب فرد را از حساب برخی مدعیان طرفداری ونیز حساب این مدعیان را از حساب طرفداران پاک ومنطقی (هر دو طرف)جدا کنیم.(خوب است بیانیه احمدی نژاد را در اعتراض به هتک حرمت آیت الله جوادی آملی مطالعه کنید)... من هم معتقدم هاشمی ذخیره انقلاب است و نباید به او بد وبیراه گفت... .در ضمن مطلبی را از سایت شریف نیز در باره ستاد تخریب احمدی نژاد گرفته ام که به ایمیلتان ارسال میکنم....ازخدای متعال آرزوی توفیق شما را مسئلت میدارم.

روح اله نخعی

سلام استاد.//دو روز اخیر دسترسی به اینترنت نداشتم به همین دلیل در قسمت پیامهای آخرین صفحه وبلاگتان مینویسم//اواخر اردیبهشت سال 76 با وجود اینکه مخالف آقای خاتمی بودم اما به دلیل اعتراض به سبک توهین آمیز وتخریبی بعضی افراد"تندرو" به اتهاماتی چون سازشکاری متهم میشدم.بسیجی واقعی هیجوت با توهین و فحش وتخریب موافق نیست چه سال 76 چه سال 84 .شاید قضایای هاشم آقاجری را به یاد داشته باشید در حالیکه عده ای جز کتک زدن وکتک خوردن (از هر دو طرف) کاری بلد نبودند من و دوستانم در بسیج بجز فرو خوردن بغض خود کار دیگری نمی توانستیم بکنیم.-->ادامه

ابوالحسن

سلام اخوي خيلي ارادت دارم چون ارزش انسان به حرفهاي نزده‌اش است منم زياد نمي‌نويسم!!!!

روح اله عزیز- جواب

اولا انتخاب دکتر احمدی‌نژاد را تبریک می‌گویم از امروز ایشان رییس جمهور همه‌ی ملت ایران هستند. ثانیا خوشحالم که می‌توانیم با منطق بحث کنیم. درست است: عده‌ای به خاطر منافعشان افراد محترم را تخریب می‌کنند و عده‌ای بخاطر عقایدشان هشدار می‌دهند. امیدوارم از این به بعد هم به مخالفان اجازه‌ی سخن گفتن داده شود... ضمنا من همه جا گفته‌ام که بچه‌های بسیج دانشکده مهندسی چمران را بسیار فهمیده دلسوز و متفاوت یافته‌ام. خواهشمندم مرا در مقابل بسیج قرار ندهید بویژه حالا که معلوم شد ۱۷ میلیون بسیجی داریم! به همه ی دوستان اهوازی سلام برسانید و رفع سوء تفاهم کنید.

«منتظر مسيح»

سلام؛ شما مرا نمی شناسيد ولی من کمی شما را می شناسم.خودم هم نمی دانم چرا ولی سايت شما را مرتب می خوانم.(هرچند هرگز نظری ننوشته ام) داستان <ستاره قطبی> شما را خواندم.جالب بود؛اميدوارم روزی به خواسته تان برسيد.

نرجس

سلام استاد از سخنرانی شما در دانشگاه شیراز کمتر از یک سالی است که می گذرد. در این مدت هر وقت که می شود نوشته های شما را می خوانم. نوشته های قدیمی را نیز. عجیب دلنشین است. خدا را شاکرم که با شما آشنا شدم هر چند غریب.