دکتر گـارفیلد

نوشتن برای من داروست. درمانی است در روزهای خستگی و کلافه گی، روزهای سخت بیماری. هر روز مریضی فرزند یک سال به سن پدر و مادر اضافه می‌کند. 

دکتر مریم گلی آدم جالبی است. فکر می‌کنم اگر اینجا از او ننویسم مشغول الذمه‌اش هستم. از نام مبارک شان گرفته تا ادا و اطوارشان: جناب دکتر گارفیلد که با حفظ سمت استاد دانشگاه تورنتو هم هستند. ظاهرشان بسیار جدی و بد اخلاق است. قد بلند و سابقا بسکتبالیست. در مطب روپوش سفید نمی‌پوشد به جایش یک متر دور گردن‌اش آویزان می کند که هر که نداند خیال می‌کند به خیاطی آمده. ایشان ظاهرا از امت حضرت موسی (ع) هستند. این را روز اولی که به مطب‌اش رفتیم فهمیدم. شرط کردند که اگر قرارمان را بدون اطلاع قبلی لغو کنیم 20 دلار، اگر نامه بخواهیم برای مدرسه 20 دلار، اگر پرونده پزشکی بخواهیم 20 دلار، ... ضمنا یک سری آمپول هم خارج از برنامه رسمی می‌زنند که هر کدام 180 دلار می‌شود. این کارها باعث شد که بنده ملقب کنم ایشان را به لقب گارفیلد آمپول زن! وقتی مریم چند ماهه بود شعری هم برایش ساختم که مریم با شنیدن‌اش حسابی قهقه می زد:

ای گـــارفیـــلد آمپول زن       آمپول به بچم نزن

استقبال شدید مریم گلی از این اثر فاخر و سروده حکمت آمیز باعث شد که آن را به عربی هم ترجمه کنم: 

یا گـــارفیـــلد الآمپولی       لا تمپل بالتوپولی

ایشان سه اتاق برای ویزیت موازی بیماران دارد. همیشه مطب پر از دانشجوها و رزیدنت هاست. جلوی بیماران از آن ها سوال می‌پرسد و اگر بلد نباشند خفّت شان می‌دهد که یادشان بماند. معمولا امور دم دستی مثل آمپول زدن را به آنها می سپارد. اما تجربه ما نشان می‌دهد که خودش بهترین آمپول زن است (منبع: شعر فوق). الان دکتر رفتن برای مریم گلی یک سرگرمی است یعنی ترس و لرزی ندارد. یک مشت چسب زخم با نقش گربه دارد که تا مریم دو تا از آنها را نگیرد نمی‌گذارد به او دست بزند. معاینه که تمام می شود با لهجه عربی می گوید: خلاص!

فلسفه کاری پروفسور گارفیلد این است که پدر و مادر باید شجاع و صبور باشند و اجازه بدهند بدن کودک به صورت طبیعی با بیماری بجنگد تا مقاوم بشود. به همین دلیل به ندرت دارو تجویز می‌کند. آنتی بیوتیک که محال است. یک بار مریم خیلی حالش بد بود مادرش  او را برد پیش گارفیلد و گفت که مریم دیشب تا صبح نخوابید. گفت: خوب بچه من هم دیشب تا صبح نخوابید. گفت امروز هم اصلا غذا نخورد. گفت :خوب، بچه من هم غذا نخورد. شما خودت اگر مریض باشی غذا می خوری؟ بعد مریم را معاینه کرده بود و همسرم هم راضی شده بود که اتفاق خاصی نیفتاده. موقع رفتن به همسرم گفته بود البته فرزند من 26 سال دارد! ما سراسیمه سراغش می رویم و خندان بر می‌گردیم.

سه روز گذشته، مریم تب داشت. پیشانی اش داغ بود و لپ هایش قرمز شده بود. شب ها از خواب می پرید. ناله می‌کرد و پشت سر هم می گفت: حالا چیکار کنیم؟ حالا چیکار کنیم؟ من پاشویه‌اش کردم و تبدیل شدم به شخصیت بد هفته! از دیروز همسرم هم بیمار شد. امروز هم نوبت به من رسید. صبح بالاخره مریم را بردیم پیش گارفیلد. موقع معاینه، مریم لگد زد به شکم قلمبه گارفیلد. گارفیلد گفت: مرا بزن مرا شکنجه بده اما من باید گلویت را ببینم. معاینه که تمام شد گفت: شما نمی دانید بچه ای که تب دارد چگونه است. انقدر بی حال روی تخت می‌افتد که من راحت معاینه‌اش می کنم و اینقدر کتک نمی خورم. 

دوست دارم این دکتر گارفیلد را.

/ 9 نظر / 10 بازدید
صبا

شخصیت پزشکان اطفال معمولا شخصیتی کودکانه و معصومانه هست و غالبا موجودات دوست داشتنی هستند و اتاقشون پر از نقاشی[لبخند] از روی 20 دلاری ها متوجه شدید که از امت موسی (ع) هستند؟!!! ایشالله که هر چه سریع تر کل خانواده به خصوص خانم کوچولو بهبود بیابند.

سلام انشالا رفع کسالت خانوادگی بشود ....فکر کنم جمله اخر پاراگراف اول رو یه ویرایش نیاز داره ببخشید شما مریم جان را به مطب میبرید یا درمانگاه دانشگاه ؟یا اینکه سیستم کانادا با ما حیلی فرق دارد چون در ایران در درمانگاه های دانشگاهی دانشجو واینترن ورزیدنت حضور دارند بعد هم نرخش بسیار ارزانتر از مطب هست خود ویزیت چقدره که برای لغوش 20 دلار مطالبه میشه

مهدي

سلام سلام ان شاء الله همگي خوب خوب خوب شويد. بزودي

saeed

salam.. omivaram ke rafe kesalat beshe az hameye shoma.. matlabe ba mazeh ee bood khaili.. kolli khandidam... be omide didar

بله شاید هم من سن را اشباها عمر خوانده بودم ...اگر چه منظور بیان عواطف والدین بوده خوبه جناب کارفیلد بابت لگد گل گلی جریمه تون نکرده !!!

خانوم مهندس

امید که بهبودی حاصل شده باشده غلط املایی میتونیم بگیریم؟ خط اول کلافگی

لادن

خوش بحالب مریم گلی که همچین دکتری داره

ريحانه

سلام ادمي خودش كه مريض باشد فقط خودش مريض است... ولي امان از وقتي كه پاره ي تنش بيمار باشد... دنيا كه هيچ زمين و زمان بيمار ميشوند . انشالا كه هر چه سريع تر حال گل گلي و پدر مادرش بهبود يابد سلامتي و شادكامي را در لحظه لحظه ي زندگي براي شما و عزيزانتان ارزومندم

مهدي

اين بيت " اي گارفيلد آمپول زن آمپول به بچم نزن " و معرب آن عجيب به دل من و بچه ها نشسته. گاهي وقتها تو خونه من ميگم و مطهره و محدثه بصورت شعار تكرار مي كنند. البته با اجازه شاعر بزرگوار