در همسایگی خیابان یانگ

بازی شیرین زندگی مرا به همسایگی خیابان یانگ آورد٬ در طبقه‌ی ۱۲ یک آپارتمان ۲۰ طبقه که در محاصره‌ی ۳ برج سی و چند طبقه است و آرزو می‌کنم که هیچ وقت چهارمین برج را نسازند تا صحنه‌ی زیبای غروب را از دست ندهم. و هر روز از این بالا جرثقیلی را می‌بینم که دلم را می‌لرزاند.

زنجیره‌ی اتفاقات آنقدر سریع و بی‌مقدمه رخ دادند که فرصتی برای تحلیل آنها  باقی نماند چه رسد به نوشتن. قایق خودم را به نسیم زندگی سپردم تا مرا به هرجا که می‌خواهد ببرد و تا به حال که همه چیز به خوبی و راحتی پیش رفته.

نمی‌دانم باید این رخداد -آمدنم از واترآباد به تورنتو- را یک هجرت تازه بنامم یا نه؟ چهارمین هجرت من؟ از یک طرف تا اتمام درسم باید به واترلو رفت و آمد کنم پس هنوز از منزلگاه قبلی جدا نشده‌ام و از طرف دیگر مختصات زندگی جدید من در چهارمین شهر آمریکای شمالی -دست کم از بعد ارتفاع -  آنقدر با زندگی قبلی متفاوت است که نمی‌توانم وقوع یک تغییر یا جهش بلند را انکار کنم.

این چندماه آخر خسته شده بودم. زندگی در واترآباد با همه‌ی خوبی‌هایش برایم یکنواخت شده بود. همه را سرگرم زندگی خود می‌دیدم و بی‌خبر از تو. با اینکه هیچ‌وقت از کسی توقعی نداشتم... و ممنونم از دوستان نزدیکم که مثل همیشه مرا به یاد این جمله‌ی سعدی انداختند که : « برادر هم دوست به» ... فکر می‌کنم چقدر دشوار است در جامعه‌ی ایرانیان طرحی نو درانداختن و چقدر آسان است بی سر و صدا رفتن.

برای من که چندسالی -به جز ایام سفر-  از زندگی پر سر و صدای شهری دور بوده‌ام فعلا محیط تازه‌ام (در مرکز شهر) جذاب است. در فاصله‌ی اندکی از خانه٬ انواع فروشگاههای معروف را می‌توان یافت طوری که حتی نیازی به ماشین نداری. جریان ناایستای انسانها که در پیاده‌روی خیابان یانگ و بلور و بی به دنبال سرنوشتشان راه می‌روند٬ تنوع مغازه‌ها و رستورانها٬ و در یک کلام موج زندگی را می‌بینم و لذت می‌برم... تا ببینم بازی بعدی زندگی چیست؟

/ 15 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طالب مؤذنی

سلام دکتر جان، نمی دانم مرا در دانشگاه شیراز به یاد می آورید یا نه. اکنون در لاس وگاس دانشجوی مخابرات هستم. یک سؤال علمی دارم که به ایمیلتان فرستاده ام. بسیار سپاسگزار می شوم که به آن جواب دهید در پناه حق

خاموش

سلام اوضاع امن و خاموشه . می تونم بگم کولاک کرده ...... عسر بعد یسر رو به عموم خطاب کرده اما (( محمد )) رو که خطاب قرار می ده می گه میگه یسر مع العسر . زمین کوچیک شده محمد جان . خیلی کوچیک ! فعلا فقط ازش بخواه من رو برسونه (( بيت عتيق )) . دوستت دارم

خاموش

هفتمين پيام مال من بود . تصادفا تاس خدا هفت اومد !

خاموش

من تند تند می نويسم از دستم در رفت چی به چیه . همه منو حلال کنن! اصلاح می کنم ((‌ يسر بعد عسر )) حال مستیه دیگه ! چه ميشه کرد‌!

امين

سلام .

عادل

سلام

بهشت دل - جواب

علیک سلام (خاموش/عادل/امین) طالب: ایمیل شما رو دیدم. لطفا یه کم بهم فرصت بدید. ممنون

شهاب

دکتر بی خبر رفتی از پيشمون - اما بی خبر نمونيم ازت . ارادت

صنم

یا مرا غار مرا دولت بیدار مرا یار تویی غاار تویی خوجه نگه داار مرا!!!!!!!!!