سفرنامه: شهر سفید و آبی (۳)

بد نیست در ابتدا قدری درباره‌ی کوبک بنویسم و اشاره کنم چرا این تیتر را برای سفرنامه انتخاب کردم. ایالت کوبک ۵/۷ میلیون نفر جمعیت دارد که حدود یک چهارم جمعیت کانادا را شامل می‌شود. بزرگترین شهر این ایالت مونته ریل است با جمعیت ۵/۳ میلیون. اما مرکز کوبک (کبک) کبک سیتی است که ۷۰۰هزار نفر سکنه دارد. بیش از ۶ میلیون از مردم این ایالت اصالت فرانسوی دارند و به همین علت زبان رسمی٬ فرانسوی است و  بزرگترین جامعه‌ی فرانسوی زبان آمریکای شمالی در اینحا شکل گرفته. مردم کبک روی زبان و فرهنگ‌شان بسیار تعصب دارند و حتی داعیه‌ی استقلال دارند. به ندرت به انگلیسی تکلم می‌کنند و تمام تابلوهای راهنما٬ نامها و حتی نقشه‌هایی که برای توریست‌ها تهیه شده به زبان فرانسوی است. پس از این سفر بسیار مصمم شدم که زبان فرانسه را یاد بگیرم.... اما رنگ آبی رنگ رسمی کوبک است. در این سفر دیدم که حتی کاجهای کریسمس را با چراغهای آبی تزیین کرده بودند!

در اطراف شهر کوبک جاهای دیدنی و مناظر طبیعی بسیاری وجود دارد که یکی از آنها آبشار مونت مُقنسی Montmorency Falls است. این آبشار در ۱۲ کیلومتری شهر قرار دارد٬ بنا به ادعای کوبکی ها۸۳ متر ارتفاع دارد که ۳۰ متراز آبشار نایاگ‌را بلندتر است. از پایین آبشار می‌شد با تله کابین به بالای آن رفت البته یک پلکان ۴۸۷ پله‌ای هم وجود داشت که برای جوانان عاشق مناسب بود. بالای آبشار پل معلقی ساخته بودند که چشم انداز زیبایی از آبشار و رودخانه‌ی سن لوران ترسیم می‌کرد.

 Montmorency

در کشور کانادا به علت اینکه هفت ماه از سال زمستان است٬ ورزشها و سرگرمی‌های زمستانی بسیاری شکل گرفته٬ از هاکی و اسکی گرفته تا کرلینگ. مردم از زیبایی‌های زمستان لذت می‌برند. از کودکی به بچه‌هایشان یاد می‌دهند که با سرما انس بگیرند٬ حتی در مهدکودکها تا وقتی دمای هوا بالای منهای ۲۰ درجه باشد روزی چند دقیقه بچه‌ها را بیرون می‌آورند تا به زمستان عادت کنند. همین آبشار یخ زده هم چند نوع سرگرمی جالب ایجاد کرده بود. مثلا همانطور که در عکسهای بالا و پایین می‌بینید یک کله قند ۳۰ متری جلوی آبشار تشکیل شده که مردم روی آن لژ سواری می‌کردند.

 اما هیجان‌انگیزترین سرگرمی یخ نوردی بود. در سمت چپ آبشار ستونهای بزرگی از یخ تشکیل شده بود که یخ نوردان حرفه‌ای با میخ و چکش و طناب از ان بالا می‌رفتند. حالا که صخره نیست٬ یخ که هست!

ice climbing

/ 4 نظر / 60 بازدید
maryam

سلام..بد نگذره يهو!

ميلاد

سلام ......///// خوش به حالتون حسابی زمستون رو کيف کنين...////خوش بگذره//////شاد باشی

اسرار

درود بر شما .. اطلاعات مفيدی بود ... يا حق

حبيب غريبيار

اگر مايل به تبادل لينک استيد برام خبر بده ويبلاک بسيار قشنک داريد