وفق مقررات اقدام شود

اولین درگیری‌های من با کارهای اداری از دوره‌ی لیسانس در دانشگاه شیراز شروع شد. با چندتا از دوستان گروه فعالی تشکیل داده بودیم و هر سال یکی دو تا کنفرانس دانشجویی یا برنامه‌ی هنری برگزار می‌کردیم. مدتی هم رابط فرهنگی دانشکده با دانشگاه بودم. در این مدت ۳ بار رییس دانشگاه و ۲ بار رییس دانشکده عوض شد و ما با آدمهای زیادی سر وکله زدیم. اصولا وقتی می‌خواهی یک کار تازه بکنی پیش‌فرض مسوولان در ایران این است که این کار امکان‌پذیر نیست چون قانون یا ردیف بودجه برایش وجود ندارد. البته باید یادی کنم از مرحوم دکتر مصطفوی رییس دانشگاه که خیلی انسان مثبتی بود و دختر ایشان هم هم‌رشته‌ای ما بود و وقتی حسابی به بن بست می‌خوردیم مزاحم ایشان می‌شدیم.

از مهرماه سال ۷۷ می‌خواستیم یک جشن هنری همزمان با نیمه‌شعبان برگزار کنیم اینقدر ما را دواندند که شعبان و رمضان و ذی‌القعده و ذی‌الحجه هم گذشت و کم کم داشت تعطیلات نوروز و بعد از آن ماه محرم و صفر می‌رسید و بعد هم که ماه خرداد بود و سالگرد رحلت امام و ایام امتحانات. هفته‌ی دوم اسفند بود که توانستیم رضایت مسوولان را جلب کنیم. حسابی از نیمه‌ی شعبان دور شده بودیم از طرفی بچه‌ها کلی تمرین کرده بودند و مِی خواستیم حتما برنامه اجرا شود. تقویم را باز کردیم و دیدیم تنها مناسبتی که وجود دارد روز درختکاری است! البته توفیقی شد که جشن سبز را با موضوع طبیعت و درختکاری با حضور مسوول سازمان منابع طبیعی برگزار کنیم.

در این سر و کله زدنها وقتی نامه‌ای برای مسوولی می‌بردیم و او می‌خواست دل ما نشکند و از طرفی جرات ریسک کردن هم نداشت پای نامه -خطاب به مسوول مربوطه- می‌نوشت:

 

آقای فلانی... لطفا وفق مقررات اقدام شود.

کاغذبازی اداری- بروکراسی

/ 9 نظر / 122 بازدید
sh.kh

Man in moshkelat ro moghe karhaye faregholtahsilim dashtam!

باد صبا

سلام دستتون درد نکنه به خاطر مطالب جالبتون تعطیلات خوش بگذره موفق باشید

توپولو

آقا نگو که بد دلم از این برنامه پره!!! خیلی ما هم خاطره دارریم. تا میومدیم یک ماشین بگیریم واسه همین برنامه هامون باید جلو دفتر آقایون کم کم 100 150 تا شنا و سینه خیز و بارفیکس با کت مسئول فلان می رفتیم یک آقایی بود توی شریف به اسم آقای ابطحی که کلا این جمله اش معروف بود : نمیشه مهندس!!!!

بهشت دل

این سوال در ذهن من پابرجاست که قانون را برای تسهیل امور نوشته اند یا برای جلوگیری از امور؟ چرا می شود از یک قانون برداشتهای متعدد کرد؟ آیا اگر قانونی برای انجام کاری وجود نداشت (و در هین حال قانونی برای منع آن هم نبود) نباید آن را انجام داد؟ و چندین سوال دیگر از این دست!

غريب آشنا

Doesn’t the answer lie in the “Survival of the fittest” principal, after all? My point is that even the rules and regulations are set by the FITTEST and do not necessarily suit the WEEK!

جواب

Do we live in a jungle? If so, no comment on that!

غريب آشنا

Jungle is a nice place to live and indeed less dangerous than our big cities! Furthermore, man is the most dangerous of all animals! Don't you think so?

حسين

شخصا قانون طلايی « آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران نیز مپسند» را ترجیح می دهم و معتقدم اگر همه با صداقت به اين قانون عمل کنند نيازی به قانون ديگری نيست و دنیا ديگر جنگل نخواهد بود

از سياتل

در اخبار امروز آمده که آيت الله طاهری هم مثل اينکه با تفسير به رای موافق نيستند.پس شما تنها نيستيد.