روز آخر

خداحافظ سرزمین برف.

خداحافظ سرزمینی که یازده پاییز با تو بودم و احساس بیگانه بودن نکردم. آنقدر خاطره زیبا از تو دارم که نمی دانم به خاطر کدامشان تو را سپاس بگویم! پایه هایت استوار! آبشارت برقرار! خداحافظ آبشار بزرگ! خداحافظ ای آیه جاری!

تو به من آموختی که می توان آدم های مختلف را با دین و نژاد و زبان گوناگون کنار هم جمع کرد بی آنکه با هم  بجنگند. تو به من آموختی که قانون یعنی چه؟ اجتماع یعنی چه؟ احترام به عقیده و اقلیت یعنی چه؟

تو به من فرصت پرواز دادی به سقف آرزوهایم و یادم دادی که سقف من آسمان است.

بادهایت، بال پرستو بودند برای من، برف هایت گل های خودرو!

تو را دوست دارم.

***

امروز گشتی زدم در شهر. می خواستم آن خانم چینی چمدان فروش را برای آخرین بار ببینم. تا رسیدم مغازه اش را بسته بود اما مرا دید و برایم دستی تکان داد.

زنگ زدم به سعید که با هم قهوه ای بخوریم. قهوه ای که تبدیل شد به یک خاطره شیرین. محمد رضا و همسرش هم آمدند و بالاخره فرصتی شد که یک دل سیر با هم حرف بزنیم در آخرین ساعات حضور در کانادا. امروز گل محمد اصلا تنها نبود. با دوستان خوبش بود و با خاطری شاد و دلی امیدوار سرزمین برف را ترک کرد.

صدا زدند که سوار هواپیما بشویم.

سلام ایران

سلام سرزمین مادری من!

سلام مادرم!

سلام ای که خاک تو هنوز عطر عطار و حافظ و سعدی دارد!

ای قبله من خاک در خانه تو!

بیا بگشای در بگشای دلتنگم!

/ 13 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
كتي محمدي

> با عرض سلام و احترام من امروز دنبال تعريف مرگ ميگشتم براي يك هم انديشي.از وبلاگ شما سر در اوردم .از 7 صبح تا همين الان مشغول هستم. نميشناسمتان و گويي هزار هزار سال است آشناييد. متشكرم و پاينده باشيد.در ضمن به ايران خوش امديد

ماریا

خوش آمدید به وطن[گل]

صبا

چقدر خوب که روز آخر خاطرتون رو شاد کرد. امیدوارم که خاطرتون تو وطنمون همچنان امیدوار و شاد بمونه[گل]

خانوم مهندس

اميدوارم بازكشت به وطن منجر به حضور كمرنكتون در اينجا نشه و به قول فرنكستوني ها ولكام بك

احمد

خوش آمدید به دیدار مادر [گل]

رضا خسروی

خوش برگشتید[گل]

رضا خسروی

خوش برگشتید[گل]

ناتمام

با خواندن این وصف از کانادا ناخودآگاه به یاد جملات آشنایی افتادم. سيدجمال الدين اسدآبادي:به اروپارفتم اسلام بودمسلمان نبود، به ايران آمدم همه مسلمان بودند ولي اسلام نبود!!!

شمع

سلام هم میهنی گرامی به وطنت خوش امدی یک سال بیشتر است که مطالبتون را میخونم و لذت میبرم امیدوارم زیباترین روزها در انتظارتان باشند و ما هم منتظر خاطرات شیرینتان

خوش آمدید[گل]