بیستون یا چهلستون مساله این است!

امشب بعد از مدتها وبگردی کردم و به چندتا وبلاگ سرزدم. الان هم که در خدمت شما هستم بر عمر از دست رفته افسوس می خورم!

وبلاگ چندتا از خانومهای ایرانی را می خواندم که با حجاب مشکل دارند ... نوع نگاهشان به آدمهای با حجاب و نفرت و تحقیری که در کلامشان و پیامهای خوانندگانشان موج می زد مرا به یاد این مثل معروف انداخت که ما ایرانی ها یا بیستون می سازیم یا چهلستون. یعنی تعادل و میانه روی در میان ما جایی ندارد.

من امید چندانی ندارم که تا چهل سال دیگر هم تحولی در این مملکت رخ بدهد. چراکه تحول وقتی رخ می دهد که آدمها متحول بشوند و آدمها وقتی متحول می شوند که به ضعف ها و ایرادهای خود پی ببرند و نیاز به تحول را حس کنند. با این چشمهای بسته و گوشهای ناشنوا، با این همه هیحان و احساسات بی منطق، با جیب خالی و تاج پوشالی تمدنی تاریخی... با این همه تنبلی و هیچمدانی و ادعای همه دانی ... به کجا خواهیم رسید؟

 یا محوّل القلوب و الاحوال

حوّل حالنا الی احسن الحال

/ 8 نظر / 10 بازدید
برار

سلام به یار مهربون صبور . اما من امید خفنی به تحول دارم محمدجان . به زور هم سقف 20 سال واسش می زنم . این فرمت و قیافه (( هیچمدانی )) توی نوشتت یه لحظه نگهم داشت . خوشگله ها ! ال تی دی

این کاملا طبیعیست که شما اینجوری فکر کنی! توی مملکتت همیشه مورد محبت بودی صرفا به خاطر اعتقاداتت. اما اونا چی؟ همیشه تحقیر شدن. تو خوبه بودی و اونا بده. بد نیست شما هم کمی چشتون رو باز کنید.

محمد

سلام پسر عمو از سایت شما دیدن کردم سایت بسیار خوب وزیبایی داری

قلم سوخته

برادر گرامی این دغدغه ها از آن جایی نشات میگیرد که خود می دانیم قصور در شناساندن ارزش ها از سوی ما نیز بوده است . همیشه شعار دادیم .بی آنکه شعور را پرورش دهیم .منع را ساده تر از ترغیب انگاشتیم و... موفق و پیروز باشید .

آسیه

سلام. من هم همین حرف ها را خواستم بزنم.یه روزی تو وبلاگم نوشتم ولی یه جور دیگه.به زبا خودم.وبلاگ پر بیننده ای نداشتم ولی یک آدمی که خدا هدایتش کنه مطلب من را لینک کرد تو بالاترین(یک سایت فیلتر شده در ایران)یک دنیا ناسزا و بدوبیراه برام فرستادن. خیلی بد بود چه حرفایی زدن وای وای . یک تجربه ی بسیار تلخ.

رضا

واقعا حرف دل ما رو زدی. در این مملکت همه حرف می زنند. راننده و فروشنده و ... تا دلت بخواد برای بهبود اوضاع مملکت در تمام زمینه ها با اعتماد به نفس کامل راه حل ارائه می دهند. بحث در مورد حکومت و وضعیت فرهنگی جامعه دو مورد از مهمترین کارهایی است که این ملت در طول شبانه روز بخش زیادی از وقت خود را برای آن صرف می کنند. خیلی هنر کنند در مورد روشهای آسان پولدار شدن صحبت می کنند. خیلی دوست داشتم آماری از تعداد ساعاتی که بطور متوسط یک فرد صرف حرف زدن میکنه داشته باشم! همه اصرار دارند که ثابت کنند با بقیه فرق دارند. ولی وقتی در کارهایشان دقت کنی کوچکترین نشانی از عمل نمی بینی. در این جامعه تا دلت بخواد آدم سخنران زیاد داریم و آدم اهل عمل کم. روزی که این ملت بجای این همه حرف زدن، ساکت بنشینند و حداقل به باورهای شخصی خودشان (به پیشرفت جامعه فکر کردن پیشکش!) عمل کنند می توان امیدی به بهبود شرایط داشت. من که فکر نمی کنم این آرزو تا 100 سال دیگه هم محقق بشه. خدا رحم کنه![لبخند]

یه آشنای قدیمی

سلام [گل] به قول خواجه:"تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز" اینهایی هم که بدون دلیل همه چیز را می کوبند؛ در مورد هر مسیله دیگری نیز به همین سادگی ردای قضاوت را بر تن می کنند. امام حسین(ع) نیز می فرمایند: عقل انسان تکمیل نمی گردد مگر با متابعت از حق امیدارم روزی برسد که همه منصفانه بیندیشیم و سخن بگوییم.

فهیمه

چه شکرهاست در این شهر که قانع شده اند شاهبازان طریقت به مقام مگسی!