آلبوکرکی: شهر از یاد رفته - سفرنامه (1)

در ماه جولای سال 2006 برای شرکت در کنفرانس سالانه ی آنتن و انتشار امواج به آلبوکرکی Albuquerque مرکز ایالت نیومکزیکو رفتم. پرواز خنده دار من -که همزمان با فینال جام جهانی آلمان بود- از تورنتو و از طریق دالاس Dallas و سپس دنور Denver بود. دالاس مرکز تگزاس در جنوب آمریکا همسایه نیومکزیکوست در حالیکه دنور تقریبا در مرکز آمریکا و شمال نیو مکزیکوست. شرکتهای هواپیمایی برای برقراری تعادل بین خطوط هوایی گاهی تخفیفهای عجیب و غریبی می دهند. استاد راهنمایم تعریف میکرد وقتی در آمریکا دانشجو بوده یک بار با 36 دلار از نیویورک به لس آنجلس می رود. در پرواز دالاس به دنور هم خانمی بغل دستم بود که می خواست به هاوایی برود و چهار توقف داشت.

فرودگاه دالاس
Dallas / Fort Worth International Airport
البته این سفر هوایی طولانی به دیدن فرودگاه دالاس می ارزید. فرودگاه دالاس از لحاظ مساحت دومین فرودگاه آمریکا و چهارمین فرودگاه جهان است و از لحاظ ترافیک هوایی سومین فرودگاه جهان. مرکز اصلی هواپیمایی American Airlines در دالاس است. فرودگاه خیلی آبی بود و یک خط مونوریل داشت. فرودگاه پر از نیروهای نظامی بود که خیلی هایشان از عراق و افغانستان می آمدند. برادرهای متجاوز نظامی خیلی خاکی بودند همینطور روی زمین ولو بودند و بعضی ها بغچه اشان را زیر سرشان گذاشته بودند و خوابیده بودند. انواع رستوران ها و کلاب ها در فرودگاه وجود داشت. باشگاههایی هم بودند که هر کدام به نیروهای قسمتی از ارتش خدمات می دادند. آقایی که از تورنتو تا دالاس همراهم بود و خودش اهل کلرادو بود می گفت که در تگزاس مالیات درآمد صفر درصد است و خلاصه پول مردم از پارو بالا می رود.
ترمینالD فرودگاه که مخصوص پروازهای بین المللی بود با آثار هنری آراسته شده بود. ظاهرا 30 هنرمند برجسته در این ترمینال و ایستگاه مونوریل هنرنمایی کرده اند این هم یک چشمه:مونوریل Skylink
Skylink بزرگترین قطار سریع السیر فرودگاهی جهان است. مونوریل هم همان چیزیست که شهردار قبلی تهران در صادقیه چندتا ستونش را کاشته اند و منتظرند که انشاا... با همت ابرهای باران زا کم کم سبز بشوند و میوه بدهند. سیستم Skylink کاملا خودکار است (راننده ندارد) و حداکثر سرعت آن 60 کیلومتر بر ساعت است.فرودگاه دالاس 5 ترمینال دارد که به شکل نیمدایره هستند. ترمینالD به شکل U ساخته شده است. نکته ی مهمی که در این ترمینال توجهم را جلب کرد وسعت آن و فضاسازی آن بود که ترمینال را خلوت نشان می داد و به مسافر آرامش می داد.
ادامه دارد...
/ 2 نظر / 11 بازدید
امين

سلام. خيلی چيز يادگرفتم. می گم واقعا خوبه ادم جاهای مختلف دنيا را ببينه. ديگه می شه گفت ادم دنيا ديده ای شدی . (جهانگرد). اميدوارم هميشه سر بلند و موفق و سالم باشی .

محمد فخارزاده از جهرم

امروز من به سایت شما سر زدم واقعا گل کاشتی