مژده دادند که بر ما گذری خواهی کرد

امروز عصر قرار بود جناب رضا امیرخانی بیاید دانشگاه درباره رمان جدیدش "ر ه ش" صحبت کند. صبح به او پیام دادم که: "مژده دادند که بر ما گذری خواهی کرد... مشتاق دیداریم". عصر امتحان میان ترم داشتم. سر جلسه شروع کردم به مطالعه رمان "یادداشتهای مرد مرده" اثر بولگاکوف. بیشتر از 20 صفحه نتوانستم بخوانم. چشمهایم از روی صفحه های کتاب می پریدند. تمرکز کافی هم نداشتم.

امتحان که تمام شد می خواستم بروم سر جلسه رضا امیرخانی که دو تا از دانشجوهای خوبم آمدند. فراموش کرده بودم که با آنها جلسه دارم. بالاخره بعد از ۳۵ دقیقه جلسه تمام شد و راه افتادم به سمت سالن که نزدیک دانشکده ماست. رضا ردیف اول نشسته بود و آقایی مشغول صحبت بود. ردیف سوم نشستم. سخنران که پایین آمد رضا به احترامش بلند شد. وقتی برای مشایعت سخنران چرخید، مرا دید و آمد به سراغم. روبوسی کردیم و احوالپرسی. جند دقیقه گپ زدیم. فکر می کردم برنامه تمام شده که تازه جناب امیرخانی را دعوت کردند که برود روی سن. درباره کتابش گفت و شخصیت های آن و اینکه شهر برایش موجودی زنده است و هویت داردو اینکه تهران به حال خودش رها شده و برای بهبود وضع امروزش راه حلی متصور نیست و عالمی از نو بباید ساخت و ...

از خاطرات نگارش "نشت نشا" می گفت که اشاره کرد به خاطره مشترکی که با هم داریم که همین دیروز ربع قرن از آن گذشت!

گفت که مخاطبان او ۱۸ تا ۲۸ سال سن دارند. برای آنها می نویسد و تا همین چند وقت پیش خودش را هم جز این دسته می دانسته و فکر نمی کرده که سن و سالش بیشتر است، شاید چون هیچ وقت کت نمی پوشد!

تا آخر صحبت هایش نشستم. راجع به موضوعی که چند وقتی است ذهنم را درگیر کرده می خواستم با او صحبت کنم. از کسانی که منتظرش بودند اجازه خواست که چند دقیقه با من باشد. دیدم خسته است و مخاطبان ۱۸ تا ۲۸ ساله منتظرش هستند.روا ندیدم که شور و شوق آنها و شعف یک نویسنده از دیدار خوانندگان آثارش را بر هم بزنم. احوال یاسر را پرسیدم. رضا چند جمله دیگر هم گفت که روز دیگری درباره اش خواهم نوشت.

موضوعی که ذهنم را درگیر کرده و امیدوارم در آینده مفصل درباره اش بنویسم، این است که احساس می کنم جامعه ما آبستن تحولات شگرفی است. تحولاتی که در آینده نزدیک رخ خواهد داد. برای اینکه این کشتی بر ساحل سلامت بنشیند باید گفتگو کرد، فکر آفرید و اندیشه ها را مدون کرد. در این گذرگاه، نقش و مسوولیت نویسندگان، فلاسفه و متفکران جامعه بسیار مهم است...

/ 1 نظر / 426 بازدید
samsung-saba

سلام!!! مطالب خوبی داری اگه تمایلی به تبادل لینک داری پیام بده