نگاهی به قیدار

دومین سحری است که نه به ابوحمزه گوش می دهم نه دعای سحر. دارم رمان قیدار را در ذهنم نقد می کنم: قیدار آخرین نوشته آقا رضای امیرخانی.

بیست سالی است که رضا امیرخانی را می شناسم(1). دقیق تر بگویم از فروردین سال 72 که در مدرسه علامه حلی تهران با ایشان آشنا شدم. آن موقع جناب ایشان "ماه نو" بودند و شعر می سرودند، شاعری پر از شور و هیجان که حرف های گنده هم می زد. آن سالها جاذبه هایی در شخصیت او دیدم که بیش از شعرش مورد توجه من بود. شاید امیرخانی باهوش ترین نویسنده معاصر ایران باشد ...

داستان قیدار در حدود 40 سال پیش در تهران اتفاق می افتد قیدار Gheydaar گاراژ دار بزرگ تهران و از پهلوانان بامرام گود زورخانه بوده که نصف ماشین های سنگین ایران مال او بوده. رمان با سفر او و شهلا نامزد جوانش به اصفهان و تصادف آنها با یکی از ماشین های سنگین گاراژ قیدار آغاز می شود. بیشتر شخصیت های فعال داستان راننده های گاراژ قیدار (صفدر، ناصر، هاشم و سلطان) هستند. شخصیت منفی داستان شاهرخ قرتی و دار و دسته‌اش هستند که مشکلاتی برای قیدار و گاراژ او درست می کنند. در اواسط داستان قیدار در باغی که در قلهک دارد بنای بزرگی به نام لنگر می سازد که هم حسنیه است و هم مرکزی برای ترک اعتیاد. در این رمان قیدار بزرگ نامیٍ، بدنامی و نهایتا گمنامی را تجربه می کند.

قیدار در این آشفته بازار برداشت دیگری از دینداری عرضه می کند که در آن از دختر مینی ژوپی تا زن روبنده دار می گنجند. برداشتی که بر پایه مدارا (تساهل و تسامح) استوار است که اساس شریعت محمدی (ص) است(2). دریغا که روزگاری نه چندان دور این برداشت چنان مورد هجمه واقع شد که حتی نام بردن از آن گناهی بزرگ تلقی می شد. مولا فرمود: الدین راتق ... خانه قیدار (لنگر) آدم را به یاد مهمان سرای (خانقاه) شیخ خرقان می اندازد که بر سردرش نوشته بود:

هر که در این سرای درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید چه آن کس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد.

قیدار یک ابرمرد است. از آن تیپ آدم های لوطی و بامرام که بچه های جنوب تهران می سازند و می پسندند و می ‍پرستند. اما در این داستان امیرخانی هم، باز شخصیت قهرمان آن قدر بزرگ و فوق بشری شده که آدم های دورو برش -به جز سید گلپا که مراد اوست- یک مشت نادان (فهم شان بیجک نمی گیرد) یا متملق به نظر می رسند. این مساله ای است که باید امیرخانی با خودش حل کند، این که می خواهد در آسمان تذکرة الاولیای عطار سیر کند یا به روی زمین بیاید و برای ما زمینی ها بنویسد. البته درصد قابل توجهی از خوانندگان ایرانی که فضای ذهنی شان از کرامات اولیا و عرفا انباشته شده این گونه قهرمان ها و این سبک روایت ها را دوست دارند.

با ابن حال نویسنده هشیار است که به ورطه شعار و تکرار نیفتد. مثلا با اینکه در تمام داستان ردپای هیات (عزاداری) دیده می شود (مثلا گوسفتدهای هیات همبشه در فضای داستان پرسه می زنند) اما یک بار هم قیدار را در هیات نمی بینیم (حتی در فلاش بک ها). بسیاری از حرف ها و پیام های کتاب در قالب اشاره و کنایه ای کوتاه ادا می شود که شاید فهم آن ها برای هر خواننده ای آسان نباشد.

دیالوگ ها نقش محوری در این کتاب دارند. پیداست که نویسنده در انتخاب کلمات دقت و وسواس فراوان دارد چنان که کارش به سجع و جناس هم می کشد. شاید شخصیت پردازی و فضاسازی در این داستان در زیر سایه دیالوگ ها قرار گرفته باشد (مثلا تازه وسط ها داستان است که ما می فهمیم قیدار قد بلندی دارد).

از هوشمندی امیرخانی همین بس که کل داستان در دوران رژیم منحوس پهلوی می گذرد. آخرین رد قیدار را در حصر خرمشهر می بینیم کنار مسجد جامع.

 

پی نوشت:

(1) جایی در قیدار هم نام من آمده که البته یک حسن تصادف بیش نیست!

(2) محبوب ما فرمود: «بعثت با­لحنیفة السهلة السمحه». شهید ثانی می گوید: دین برای هر وضیع و شریف و قوی و ضعیفی وضع شده است؛ پس عقل حکم می کند که دین طریقی آسان و سبیلی روشن است؛ چنان که خود حضرت رسول به این مطلب اشاره فرمود که «انی بعثت علی الملة السمحه البیضاء؛ من بر دین آسان گیر و روشن برانگیخته شده ام.

/ 9 نظر / 12 بازدید
امید

زندگی بی عشق یار " زندگی نیست " بازندگی است ! زندگی در " عشق پیدا میشود .... زندگی با " عشق " معنا میشود .... زندگی با عشق " زیبا می شود ! .. آرزو میکنم همیشه روزگار" عاشق باشید و در "دعاهای عاشقانه تان ما و سایر دوستان و مردم را هم یاد نمایید .... التماس دعا / پیروز باشید / یا علی .... [گل][لبخند][گل]

ریحانه

سلام رضاامیرخانی! قلم متفاوتی داره. کلا از بیان نوشته هاشون خوشم میاد ..ناصر ارمنی نفت و... ولی قیدار را تاحالا مطالعه نکردم! باید خواندنی باشه! نماز روزه هاتون مورد قبول در گاه حق تعالی انشاالله لحظه لحظه ی زندگیتون سرشار باشه از خیر و شادی برقرار باشید

مناظره ای در باب تساهل و تسامح

http://mesbahyazdi.ir/node/3170

سلام، وقت شما بخیر طاعات و عبادات قبول باشه من تازه با وبلاگ شما آشنا شدم، برام خیلی جالب بود... ولی از خودتون چیزی ننوشتید، اگه امکانش هست یک بیوگرافی از خودتون هم قرار بدید با تشکر

ریحانه

من او بی وتن نشت نشا از به داستان سیستان... دبیرستانی که بودم خوندمشون و همیشه آقای امیر خانی را تحسین کردم به خاطر نگاه متفاوت ودغدغه های بلندشون این آخری هم باید خوندنی باشه![گل]

کودک فهیم

در این شبای پیش رو اگه حالی بهتون دست داد ما رو هم یاد کنید،که خیلی محتاج دعاییم.مرسی . کاش یه عکس از مریم کوچولو میذاشتین،نوشته هاتون که میگن خیلی نانازی شده.

مجتبی

آقای دو جو کم بفرمایید چی خوندید؟ تحصیلاتتون چقدر هست؟ کارتون چیه؟ البته منظورم شما هستید نه مولانا

سلام طاعات قبول فکر میکنم فضای قیدار کمی مردانه است چون من بر خلاف بقیه اثار اقای امیر خانی ا که با ولع ودو سه روزه کتاب را میخواندم این یکی رانتوانستم تمام کنم اگر در مورد قیدار مطالب بیشتری بگذارید ممنون میشوم التماس دعا

حسین

چرا رژیم منحوس پهلوی؟