کنفرانس IST2005

چند روزی است که برای شرکت در کنفرانس IST2005 (سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات) که در شیراز برگزار می شود به ایران آمده‌ام. استادم نیز شنبه صبح از کانادا آمد. حتی یک لحظه هم بیکار نبود مدام با استادان و دانشجویان مشغول بحث بود. در نشست های ارایه مقالات هم که شرکت می‌کرد بلا استثنا از همه سوال می‌پرسید یا پیشنهادهایی می‌داد. عده ی زیادی هم که التماس دعا داشتند و دنبال پذیرش بودند، در وقت استراحت دوروبرش بودند. تقریبا هرکس متوجه می شد که از کانادا آمده‌ام یک سوال مشخص و تکراری از من می‌پرسید: چطور می‌شود به آنجا آمد؟ یک شب که به خانه برگشتم این بیت را سرودم

این جماعت همه سودای پریدن دارند
همه اندیشه‌ی از ریشه بریدن دارند

موضوع تحقیقات دانشجویان ایرانی که در زمینه‌ی کاری خودم بود بسیار به روز و جدید بود که از این بابت خیلی خوشحال شدم. متاسفانه بعضی از آنها مشاوران یا راهنماهای خوبی نداشتند و به همین دلیل انرژی شان به هدر رفته بود یا در تئوری متوقف شده بودند.

 با اینکه کنفرانس در شیراز برگزار می شد استادان دانشگاه شیراز حضور فعالی نداشتند در عوض استادان زیادی از شریف آمده بودند. روز آخر کنفرانس فرصتی شد که با بعضی از آنها صحیت کنم. دکتر صالحی که از حضور انبوه دانشجویان نخبه‌ی ایرانی در واترلو شگفت زده شده بود می‌گفت اگر شما یک شرکت بزرگ مثل Nortel راه نیندازید ضرر کرده‌اید، همین طور توصیه می کرد وقتی به ایران برگردم که حسابی کوله بارم پر شده باشد. خانم دکتر نصیری هم با دیدنم به یاد مرحوم دکتر برکشلی افتاد که زمانی قرار بود در دوره‌ی دکترا با ایشان کار کنم... آه ... عجب روزگار غریبی است.
با دکتر شیشه گر هم درباره‌ی وضعیت فعلی دانشگاه شریف بحث می‌کردیم و به این نتیجه رسیدیم که در چند سال آینده دانشکده فنی دانشگاه تهران از این دانشگاه پیشی خواهد گرفت.
 اما در کنار کنفرانس با چند نفر از رفقای قدیمی دور هم جمع شدیم و تا توانستیم خوش گذراندیم و از برنامه های جنبی کنفرانس از جمله (بنکوئت) میهمانی شام در باغ عفیف آباد و برنامه‌ی نور و صدا در تخت جمشید لذت بردیم. خودمان هم که به حافظ و سعدی و باغ ارم رفتیم. اگر روزگاری به شیراز آمدید حتما برنامه‌ی نور و صدا در تخت جمشید  را ببینید تا قدری از گذشته‌ی پرشکوه میهن خویش باخبر شوید.

این هم از عمر شبی بود که حالی کردیم...

/ 5 نظر / 27 بازدید
احمد

سلام خسته نباشی یا علی

a.m.

heeeeeeeeeeeeeeeeeeeif jaye man khali :D

mohsen sharifani

سلام اگر توانستيد از محبوسان آن برجک پهن لبويی رنگ آن خیابان پر از کاميون هم يک سری بزنيد.۳۰۸ بلوک یک ۰۹۱۲۰۶۰۳۶۴۰۸ ... وز لوح سينه نقشت هرگز نگشت زائل يا علي

بهشت دل

من دو سه بار تا چند قدمی شما آمدم. کاش زودتر...

نااميد

سرگذشت خودم را به تحریر در اوردم اگه میخواهید درد مرا از نزدیک بخوانید بیائید و .... من به کمک شما احتیاج دارم