غرور ملی

 

امشب وسط این بی خوابی یاد آن راننده اتوبوسی افتادم که در هانولولو با هم گپ زدیم، شاید دلیل اش لالایی تازه ای باشد که برای مریم گفته ام:

لالا لالایی ...  میریم هاوایی لبخند

شاید هم به خاطر این است که من بخشی از زندگی ام را در اتوبوس گذرانده ام و ناخودآگاه واکنش های یک راننده اتوبوس برایم مهم و جذاب شده.

نکته در اینجا بود که آن راننده با مدرک دانشگاهی رانندگی می کرد. شاید اگر آن راننده در ایران بود تا نفس داشت داد و هوار می کرد که وااسلاما! خاک بر سر این مملکت و دولت که من باید با مدرک دانشگاهی رانندگی کنم (مشابه این داد و هوار ها را در کامنت های خوانندگان سایت های خبری ایرانی دیده ام. در همین زلزله اخیر هم دیدم خیلی از روشن فکرهای نق نقو مدام بد و بیراه می گفتند به دولت که چرا خانه های مردم سست و نا امن بوده؟ در حالیکه در هیچ کجای دنیا وظیفه دولت ساخت خانه برای مردم نیست.) 

اما بر خلاف انتظار من، طرف خودش را این طور معرفی کرد: من با تحصیلات ترین راننده اتوبوس هاوایی هستم. یک مقدار از این روحیه بر می گردد به غرور ملی آمریکایی ها. در میان مردمان ملل گوناگونی که دیده‌ام آمریکایی ها و ژاپنی ها غرور ملی بالایی دارند و جالب اینکه هر دو قدرت اقتصادی برتر دنیا هستند. (چه کار بدی می کنیم ما که پرچم آمریکا را آتش می زنیم. کاش دق دلی هایمان را بر سر آدمک سیاسیون خالی کنیم نه پرچمی که نماینده اتحاد 50 ایالت است) آدم وقتی به میهن اش علاقه داشته باشد و پیشرفت و آبادانی آن برایش مهم باشد از هیچ کاری ابا ندارد. 

نکته دیگر اینکه، یک هدف اشتغال امرار معاش و سیر کردن شکم است. خیلی ها شغل آرمانی خودشان را پیدا نمی کنند اما آدمی که تشنه است از باقی مانده وقت اش برای آموختن و رسیدگی به علاقه مندی هایش استفاده می کند.

 

پی نوشت:

نوشته بودم که بحث شیرینی با تیم، همان راننده با سواد که در سال 2007 دیدم اش، داشتم. مثلا به او  گفتم شما که اینقدر نخبه و دانشمند در کشورتان دارید چرا ابلهی مثل جورج بوش رییس جمهورتان می شود؟ تیم گفت به نظر من جورج بوش یک عذاب الهی بود برای ما که به خودمان بیاییم و سیاست هایمان را عوض کنیم.

/ 7 نظر / 9 بازدید
صدرا

سلام جناب فخارزاده چقدر مطلبی که نوشتین وصف حال امروز ما رو میکنه! این روزا کارمون شده فرافکنی و سم پاشی و تخریب هر چی که اسمش ارزش و هنجار گذاشته میشد! هرکسی دو کلاس سواد(اونم از نوع حفظیاتیش نه تحقیقاتی)داره به خودش اجازه میده که هر کلامی رو که به زبونش میاد بیان کنه بدون در نظر گرفتن اینکه حرفش چه تاثیری در انگیزه و هدف افراد اطرافش داره! از اینکه به این مطلب و به نظر حقیر درد روز جامعه مون که همان تحقیر عزت نفس و بستن چشم به روی حقایق و بزرگنمایی بیش از حد مشکلات بزرگ و کوچیک جامعه مون میشه؛پرداختین ازشما ممنونم؛ وچقدر خوب اشاره کردین که: ملتی که غرور ملی خودش رو تمسخر کنه؛اقتدارش هم مسخره به نظرش میاد.(امیدوارم منظور شما رو درست گرفته باشم[لبخند]) موفق باشید

فاطمه

سلام من 5 سالی هست که نوشته هاتونو میخونم ولی تا به حال نظر نداده بودم احساس می کنم مدل نوشته هاتون داره فرق میکنه 4-5 سال پیش برایم شیرین تر بود شاید به خاط اینه که هم سطح با هم پیش نرفتیم منظورم اینه که شما مطلعاتتون خیلی بیشتر بوده و من در اون حد نبوده در هر صورت نوشته هاتون زیباست راستی شما توی فیس بوک پیج ندارید تا مطالبتون رو راحت تر بخونیم

الهه

مطالبتون قشنگه وقت میخوندم یه جوری شدم نمیدونم چرا خلاصه بهم سربزن[بغل]

نهضت سرخ

سلام این پستتون رو خوندم. شما واقعا در آمریکا زندگی می کنید؟ من مطالعاتی هرچند محدود راجع به آمریکا داشتم. تا الآن فکر میکردم آمریکا 50 ایالت و یک فدرال دارهو اما شما میگید 51 ایالت!!! راستی دوباره که سر اون آمریکایی شیره مالیدن و به احمق تری از بوش یعنی اوباما رای دادن!!! مثلا میخواست سیاستش رو عوض کنه. البته مردم آمریکا به گفته آقای طالب زاده که زاده اونجاست و با فرهنگ اونجا بزرگ شده خیلی نفهم هستن. با این خاطره ای که گفتی مصداق حرفش برام مشخص شد. واقعا زد به خال. [لبخند] "یا علی"

نیلوفر

شما اگه خیلی طرفدار حکومت و دولت ایران هستی بیا ایران زندگی کن کی جلوتو گرفته؟ نه دولت واسه مردم خودش لازم نیست خونه بسازه البته به شرطی که نره واسه مردم لبنان و فلسطین و... هم خونه بسازه!

نیلوفر

در ضمن این مسکن های مهر رو دولت داره می سازه و کلی هم پز ساختنشونو داره می ده در صورتی که خیلی هاشون اونقدر جالب ساخته شدن که هنوز تحویل مردم داده نشده فرو ریختن. اگه قرار نیست یقه دولت رو بگیرن پس یقه منو بگیرن؟!

سمیه

سلام مجدد خدمت شما دارم فکر می کنم در کشور و فرهنگی که به من به دلیل زن بودن توهین می کنه و منو در هر مسیله ای به حاشیه می رونه، آیا چیزی به عنوان غرور ملی برای من باقی می مونه؟؟؟