به یاد عارف

 

من در دوره فوق لیسانس 3 واحد با دکتر عارف درس گذراندم. آن موقع دکتر رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی بود. همان ترم انتخابات ریاست جمهوری هم برگزار شد و آقای خاتمی با 22 میلیون رای دوباره رییس جمهور شدند. دکتر عارف هم به معاونت اولی رسید.

کلاس ما روزهای سه شنبه بود دکتر ساعت 1/5 می آمد دانشگاه. تا ساعت 3 با دانشجوهای دکترایش جلسه داشت. ساعت 3 تا 4/5 جلسه اول کلاس را برگزار می کرد و بعد از 15 دقیقه استراحت جلسه دوم را. برای هر جلسه هم تمرین هایی را مشخص می کرد که باید تا هفته بعد تحویل می دادیم. 20% از نمره کل ما به همین تکالیف اختصاص داشت. در طول ترم هیچ وقت کلاس ما تعطیل نشد. با همه مشغله هایی که دکتر داشت تا آخرین سه شنبه اسفند سر کلاس آمد و گفت جلسه بعدی 6 فروردین. گفتیم آقای دکتر تعطیلات عیده چطور بیایم سر کلاس؟ گفتند در تقویم رسمی کشور 6 فروردین تعطیل نیست. خلاصه کلی چانه زدیم تا دکتر حاضر شد کلاس بعدی را تعطیل کند.

من خودم خیلی دلم می خواست دکتر یک بحث خارج از درس بکند تا بهتر بشناسمش اما در سر کلاس جز مباحث درسی هیچ حرف دیگری نمی زد. آدم جدی ای بود. درسی که به ما می داد (تئوری اطلاعات و کدینگ) رشته تخصص خودش در دانشگاه استانفورد آمریکا بود که یکی از بهترین دانشگاههای جهان در رشته مهندسی برق است. استاد راهنمایش هم آدم خیلی بزرگی بود. ضمنا دکتر عارف استاد استاد راهنمای دوره فوق من هم بودند. استاد من اگر اشتباه نکنم اولین فارغ التحصیل دوره دکترای برق داخل کشور بود که به همت دکتر عارف راه افتاد.

روزگار عجیبی است، تا خدا چه بخواهد ...

/ 19 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خانوم مهندس

ارشدتون مخابرات سیستم بوده؟ موضوع پایان نامه تون رو میشه بگین؟

ایشان سال 1368 درس هوش مصنوعی را در دانشگاه صنعتی اصفهان ارائه کردند

سعید

دکتر عارف امروز در مقابل سوال جوانی که پرسید سن اعتیاد به 14 رسیده گریه کرد درود بر شرافت این مرد بزرگ به امید پیروزی دکتر بااخلاق

عابر ناشناس

ولی دکتر روحانی به نظر با برنامه تر میاد. امشب در مناظره دوم دکتر روحانی هم خوب آسیب شناسی میکرد و علاوه بر اون راهکار هم داشت. به نظر حرفهای زیادی برای گفتن داره. صحبت هاشون بوی امید میداد و نوید حیاتی دوباره رو برای ایران در بر داشت. به نظرم دکتر عارف به نفع دکتر روحانی برن کنار شانس اصلاح طلب ها بیشتر میشه.

ريحانه

سلام دنبال سايباني ميگردم كه هواي غبار الود اسمان اين روز ها را پوشانده باشد! در ارزوي بارانم! تا خدا چه بخواهد! ولي اميدوارم براي ايرانم خير مقدر كندهمين!

. . .

بهتر است تخریب نکنیم هیچ کس و هیچ چیز را خداوند خودش دلهای مردم رو متمایل به کسی میکنه حقانیت داره . انشاءالله

صبا

"اِنَّ اللّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیَ یُغَیِّروا ما بِاَنفُسِهِم"

عماره

سلام و عرض ادب و احترام تولد خانم کوچولو، با تاخیر البته مبارک باشد. انشاالله در پناه خداوند مهربان شاداب با نشاط و سربلند باشن

ميترا

سه نقطه محترم كه مي فرماييد : خداوند خودش دلهای مردم رو متمایل به کسی میکنه حقانیت داره . انشاءالله . . خداوند چشم –گوش-عقل-فهم-درك-توانايي يادگرفتن، تجزيه و تحليل و هزارتا چيز ديگر به شما داده تا خودتان تصميم بگيريد تازه بازهم نشستيد تا خدا دل شما را متمايل به كسي كه حقانيت داره بكند. پس فرق شما با كسي كه فاقد تمام اين توانايي هاي خداداي براي بهره بردن هست، چيه ؟

صنم

اوستاد اوستادان مشتاقمان نمودی استاد عارف را بیشتر بشناسیم[متفکر]