پری در خواب می بینم

 

 دارم کتاب قلندر و قلعه نوشته دکتر یحیی یثربی را می خوانم. یعد از مدت ها کتاب الکترونیکی خواندن حالا تماشای کتاب کاغذی لذت دیگری دارد. این کتاب روایتی داستانی از زندگی عارف و فیلسوف بزرگ، شیخ اشراق است.

نویسنده، در اول هر فصلی شعری آورده که گاهی از متن کتاب جذاب تر است. امشب توی مترو رسیدم به فصلی که با این بیت حافظ شروع می شد (البته شعر در کتاب اشتباه تایپ شده بود):

 

مگر دیوانه خواهم شد در این سودا که شب تا روز

سخن با ماه می‌گویم پری در خواب میبینم

کتاب را بستم و بارها این شعر را با خودم زمزمه کردم. دختر بانمکی که رو به رویم نشسته بود متوجه تغییر حالم شده بود تا دم پیاده شدن نگران، نگرانم بود ...

پی نوشت:

این چنین کتاب هایی که به روایت داستانی زندگی شخصیت ها می پردازند قابل استناد نیستند. کتاب هایی مثل مردی در تبعید ابدی، پله پله تا ملاقات خدا، قلندر و قلعه و ... ترکیبی از واقعیت و خیال هستند که مرز آنها مشخص نیست. اما نکات جالبی در اون ها پیدا می شه که به شناخت بهتر اون شخصیت کمک می کنه. این کتاب ها نوعی کاتالیزور هستند. که هدف آن ها معرفی کلی یک شخصیت و تشویق خواننده به مراجعه به کتابهای اوست

/ 4 نظر / 27 بازدید
یگانه(ن.ف)

و سه مقام پیر میر خسرو (رموز سهروردی) سه علامت گوشه ی جلد کتاب یادم آمد...

شاید خودم

نمی دانستم که حافظ هم با ماه حرف می زده است... مثل من... سخن با ماه می‌گویم... وقتی دیر می رسم، مطالب جدید خواندنی تر می شوند.

...

سلام خوبین؟! میشه نطرتون هم راجع به این کتاب بگین؟راجع به درجه ی اعتبار و مستند بودنش... من به نظرم ریاد به واقعیت رندگی سهروردی نزدیک نبود.اغراق توی تاثیر پذیزی مطلق و یک جانبه سهروردی از مغان وندیدن جنبه های دیگه حضور پررنگ ونا واضح وعیر قابل درک سیندخت... ممنون پیشاپیش!

صنم

یه خوااهش سفرنامه نویسی بسه خیلی خسته کننده است بری شما ومن