آلبوکرکی: شهر از یاد رفته - سفرنامه (۴)

بافت قدیمی آلبوکرکی که پیش از این درباره‌ی آن سخن گفتم ترکیبی از خشت و گچ بود و آدم را به یاد معماری شهرهای کویری خودمان می‌انداخت و مثل همه‌ی جاهای توریستی پر از مغازه‌های هدیه و سوغاتی بود. بیشتر چیزهایی که می‌فروختند به فرهنگ سرخپوستها مربوط بود از جمله چاقوهای دست ساز و صنایع دستی سفالی که عمدتا گران بودند. با دو تا از دوستانم که یکی از ژاپن آمده بود و دیگری از لس آنجلس مشغول گشت و گذار بودیم. در همان ابتدا دکتر رماهی یکی از استادهای دانشگاه خودمان را دیدم که آدم معروفی است و دوستانم او را می‌شناختند. ایشان همان استادی هستند که در سفرنامه‌ی سانفرانسیسکو هم یادی از ایشان کرده بودم. هوا گرم و خشک بود حدود ۳۳ درجه که البته برای تیرماه چندان زیاد نیست.

آلبوکرکی

یکی از این مغازه های بافت قدیم آثار هنری می‌فروخت و یک سر و گردن از مغازه‌های دیگر باکلاس تر بود. داشتم از زیبایی مغازه لذت می‌بردم که صاحب مغازه خانم خوش صحبت و مودبی بود سر صحبت را با من و دو دوست دیگرم باز کرد و پرسید شما چینی هستید؟ با تعجب پرسیدم اصلا به قیافه‌ی ما می آید که چینی باشیم؟ با معصومیتی کودکانه عذرخواهی کرد و گفت من امروز از صبح کلی چینی دیده‌ام. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده؟ برایش توضیح دادم که کنفرانس بزرگی در شهر برگزار می‌شود و حدود ۲۰۰۰ نفر به آلبوکرکی آمده‌اند که طبیعتا تعدادی از آنها چینی و ژاپنی هستند. برایم جالب بود که حضور چند صد تا چینی دموگرافی و قیافه‌ی شهر را عوض کرده بود! وقتی فهمید ایرانی هستیم گفت که دخترش دوستی ایرانی به نام مینا دارد که خیلی دختر خوبی است. از او آدرس یک رستوران خوب را پرسیدیم. رستوران سیزنز (فصلها) را به ما معرفی کرد. رستوران زیبای دو طبقه‌ای بود. ما به بالکن رفتیم تا از هیاهوی بار و آهنگ دور باشیم و از هوای غروب که رو به خنکی گداشته بود لذت ببریم. پیشخدمتهای رستوران همگی دختران رعنایی بودند که لباس یک دست سیاه پوشیده بودند و خیلی هم حاضرجواب بودند. غذای دریایی خوشمزه‌ای خوردم که ۱۳ دلار بیشتر نشد. موقع شام یکی از دوستان دیگر به اسم فرهاد که اهل مشهد بود به ما پیوست. لحظاتی خوش گذشت.

کلیسایی در بافت قدیم بود به نام کلیسای سنت فیلیپ که به نظرم بلندترین ساختمان آنجا بود.

داشتم از دوستانم در صحن کلیسا عکس می‌گرفتم که خانمی با خانواده‌اش وارد کادر شد. یک لحظه نزدیک بود به انگلیسی بگویم مزاحمی وارد کادر شده اما جلوی خودم را گرفتم و به فارسی گفتم: کادر شلوغ شده صبر کنید تا اینها برن... یکدفعه اون خانم برگشت و گفت ببخشید من حواسم نبود (اینها رو به فارسی گفت!) و بعد در مقابل تعجب من خودش رو معرفی کرد و گفت که ایرانیه اما همسر آمریکایی داره. اصلا به ظاهر ایشون نمی آمد که اهل مرز پر گهر خودمون باشند.خلاصه از من نصیحت همیشه مواظب حرف زدنتون باشید و خوب حرف بزنید.

/ 9 نظر / 15 بازدید
fhn wfh

سلام محمد آقا دستتون درد نکنه. جالبه این آلبو کرکی انگار از بقیه جاهای اتازونی بیشتر توجه شما رو جلب کرده. راستی نخوانیم که شما دلتان گرفته باشد. درست می شود. مطمئنم که صد سال دوم کسی نگران دلتنگی ها نخواهد بود. موفق باشید

باد صبا

ببخشيد با اين دکمه های شيفت این صفحه کلید قاطی کردم و این اسم خنده دار برای من درست شد. قبلی من بودم

دون توپولو

سلام آقا محمد یه توضیحی هم بدهید که این عکس ها مال کجاست؟ شبیه ابیانه خودمان است . . .

بهشت دل

عکس اول سایه بان ورودی چند مغازه در بافت قدیم آلبوکرکی را نشان می‌دهد و عکس دوم هم که کلیسای سنت فلیپ است. در جواب جناب باد صبا هم باید عرض کنم که اگر سفرنامه ی <<برساحل اقیانوس>> را ملاحظه فرموده باشید می‌بینید که من از غرب آمریکا بیشتر لذت برده‌ام. البته همه‌جای عالم زیباست. سفر همیشه زیباست.

از ساتل

با سلام. آدم به يک سطحی می رسد که بايد حتی مواظب حرفهايی باشد که به خودش می زند هم باشد! چون اولی آدم حرفی را پيش خودش می زند و اگر ايرادی در آن نديد به يکی ديگر منتقل می کند. من از نصيحت شما بسيار لذت بردم. نماز و روزه ها قبول حق باشد.

از ساتل

با سلام. آدم به يک سطحی می رسد که بايد حتی مواظب حرفهايی باشد که به خودش می زند هم باشد! چون اولی آدم حرفی را پيش خودش می زند و اگر ايرادی در آن نديد به يکی ديگر منتقل می کند. من از نصيحت شما بسيار لذت بردم. نماز و روزه ها قبول حق باشد.

معجزه ی آموزش عالی در ایران!!!

وزير علوم، تحقيقات و فناوري خطاب به رئيس جمهور تصريح كرد: امروز به عنوان خدوم كوچك در دولت شما خوشحال هستم كه اين نويد را در عرصه آموزش عالي كشور به مردم عزيز بدهم كه با برنامه‌ريز‌ي‌هاي صورت گرفته در طي 2 سال فعاليت دولت نهم حداقل 400 هزار نفر به ظرفيت پذيرش دانشجو افزوده شده است. وي افزود: در سال جاري برنامه‌ريزي به گونه‌اي بوده است كه از هر 4 نفر، 3 نفر وارد آموزش عالي كشور شوند و براي سال آينده برنامه‌ريزي به گونه‌اي است كه از هر 10 نفر، 9 نفر، يعني 90 در صد از داوطلبان، وارد دانشگاه شوند و اين درصد در پايان دولت نهم به 100 درصد خواهد رسيد. وزیر محترم علوم مثل وزیر قبلی در رشته ی ریاضی تحصیل کرده و قاعدتا عدد و رقم سرشان می شود. این «حداقل 400 هزار نفر دانشجو» به حداقل 20 هزار استاد جدید و 40 دانشگاه جدید نیاز دارند

طالب موذنی

سلام دوست عزيز آمدم احوالی بپرسم. اميدوارم که طاعات شما قبول باشد. راستی در مورد عيد فطر آیا می توان گفت که همان روزی که در ايران عيد است اينجا (قاره آمریکا) هم عيد است؟ البته می دانم که روئيت هلال شرط است ولی اکر بخواهيم اپروچ راحت تری استفاده کنيم اين راه چطور است؟ بدرود

یه آشنای قدیمی

سلام حضرت ...! در دلم بود که بی دوست نباشم هرگز چه توان کرد که سعی من ودل باطل بود !!!!!!!