بهشت دل

من می نویسم به امید اینکه روزی عابر ناشناسی از این کوچه بگذرد و احساس کند پاسخ سوالش را یافته یا لااقل در این کره ی خاکی یکی هست که مثل او فکر می کند

یکی هست که دیگه نیست
ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز ٢٥ آبان ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: ایران

صبح از طریق اسکایپ جلسه ای داشتم با بچه های دانشگاه شریف. چند تا از استادان جوان دانشکده برق تیم خوبی تشکیل داده اند و روی موضوعی که مورد علاقه من هم هست کار می کنند. قرار شد جلسه بعدی در تهران باشد چهره به چهره، رو به رو!

بعد برف بارید، خدا شهر مرا آمرزید. خیلی سر حال نبودم اما گفتم اگر در خانه بمانم می خوابم و می افتم. آشپزی که تمام شد و باقالی پلو و ماهیچه به عالم هستی قدم نهاد  سوار مترو شدم که بروم به کافه همیشگی. خدا کند کنار پنجره جا گیرم بیاید و الا بعد از هفتاد سال که محاسنم را در راه اسلام سفید کردم باید بروم زیر علم استارباکس.

باد و برف که به صورتم خوردند حالم بهتر شد. من به همین بادها محتاجم در این روزهای موقت. آخرین ساعات کاری روز جمعه استعفا دادم. حالا فردا صبح که بروم سر کار صدای دُهُل ها در می‌آید. حسی دارم مثل شعر مسافر سهراب آن جا که می گوید "من از هجوم حقیقت به خاک افتادم" من ده سال مثل مسافر زندگی کردم حالا همه این خواب و خیال ها دارد تمام می‌شود و حقیقت مشت بیدارباش بر در می کوبد.

خبر مرگ اندوهناک آن خواننده جوان مرا برد به دنیای دیگری. من نه اسم او را شنیده بودم نه آثارش را. فیلم کوتاهی از مراسم تشییع اش را می دیدم آن جا که پدرش آواز می خواند: وقتی حسین بن علی تنهای تنهاست ... صدای سوزناک پدر داغدار دل مرا هم به درد آورد. گشتی زدم در دنیای مجازی. در این سال ها که من دور بودم از وطن چه اتفاق ها افتاده! نسلی از خواننده های جوان از زیر زمین به میان جوان ها آمدند. جوان هایی که در سال های جنگ به دنیا آمدند. همان سال هایی که موسیقی حرام بود و ترانه ما نوای حاج صادق آهنگران عزیز بود.  اسم حداقل چهارتا از این خواننده ها محسن است! من پیش از این فقط آثاری از مازیار فلاحی و محسن چاووشی را شنیده بودم. (مریم گلی هم ترانه لیلا مازیار را بلد است!) قضیه هم از آنجا شروع شد که در نظر سنجی های پایان سال یک وب سایت خبری کسی به اسم محسن چاووشی، اصغر فرهادی برنده اسکار را شکست داد. خواستم ببینم این محسن کیست. دیدم بر خلاف خیلی ها شعرهای با معنی و عمیق هم می‌خواند: دوش چه خورده‌ای دلا؟ راست بگو نهان مکن! صدای محزون و شکسته ای هم دارد. برخی از کارهای او نزدیک به یک و نیم میلیون بار در یوتیوب مشاهده شده و تازه یوتیوب در ایران آزاد نیست.

تحقیق در دلایل گرایش جوانان به این سبک موسیقی و ظرفیت های اجتماعی آن، موضوع تحقیقاتی خوبی است برای دوستان جامعه شناس.