بهشت دل

من می نویسم به امید اینکه روزی عابر ناشناسی از این کوچه بگذرد و احساس کند پاسخ سوالش را یافته یا لااقل در این کره ی خاکی یکی هست که مثل او فکر می کند

شب قدر (۲)
ساعت ٤:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۱ آبان ۱۳۸۳  کلمات کلیدی: رمضان ، سعدی ، اسلام

و اما شب قدر. خوشحالم که کسی پیدا شد که از شب قدر بپرسد. می‌دانی که این شبها را باید به بیداری گذراند و آنچه مهم است بیداری دل است٬ همانطور که نصیب خیلی ها از روزه  فقط گرسنگی و تشنگی است٬ نصیب خیلی ها از احیاء هم فقط نخوابیدن است. اگرچه تو می‌توانی در خلوت تنهایی خود با خدا عشقبازی کنی اما در این شبها بودن در جمع سفارش شده است . گاهی سوز دل دلسوخته‌ای٬ آتش به دل جمع خاموشی می‌زند. سعدی حکایت شیرینی در گلستان دارد. می‌گوید:

 زمانی در جامع  بعلبک (لبنان) چند کلمه به عنوان پند و اندرز براى جماعتى که در آنجا بودند، مى گفتم ، ولى دم گرم من در آهن سرد آنها اثر نمی‌کرد. دیدم که سخنم در آنها بى فایده است و آتش سوز دلم ، هیزم تر آنها را نمى سوزاند. ولى همچنان به سخن ادامه مى دادم. سخن از این آیه به میان آمد که خداوند مى فرماید:و نحن اقرب الیه من حبل الورید: و ما از رگ گردن ، به انسان نزدیکتریم .
دوست نزدیکتر از من به من است
وین عجبتر که من از وى دورم
چه کنم با که توان گفت که دوست
در کنار من و من مهجورم
 

من از شراب این سخن مست و فضاله قدح در دست که رونده ای برکنار مجلس گذر کرد و دور آخر در او اثر کرد و نعره ای زد که دیگران به موافقت او در خروش آمدند و خامان مجلس بجوش.گفتم: اى سبحان الله ! دوران باخبر، در حضور و نزدیکان بى بصر، دور!

اگرچه دعاهای زیادی برای این شبها وارد شده٬ به نظر من برقراری ارتباط با محبوب تابع هیچ آیین نامه‌ای و آدابی نیست : هیچ آدابی و ترتیبی مجو / هرچه می‌خواهد دل تنگت بگو . بعضی از این دعاها برای امثال من و تو نیست. مثلا گاهی که دعای کمیل می‌خوانم وقتی به این جمله می‌رسم که صبرت علی عذابک فکیف اصبر علی فراقک٬ ساکت می‌شوم چون خجالت می‌کشم که به خدا دروغ بگویم. فایده این دعاها این است که طرز درست سخن گفتن با خداوند را به ما می‌آموزند و برخی از آنها مثل دعای افتتاح که بسیار آن را دوست دارم و دعای ابوحمزه خدایی بزرگتر و دوست داشتنی‌تر را به ما معرفی می‌کنند. دعای دیگری که بسیار مناسب این شبهاست و خاطره‌ی شیرینی است که از احیا در مسجد دانشگاه شریف دارم٬ مناجات امیرالمومنین در مسجد کوفه است مولای یا مولای ... حتما این مناجات را بخوان. در هرحال توصیه اکید من به تو این است که در حوالی سحر دقایقی با خدای خود خلوت کنی و هرچه می‌خواهی از او بخواهی. قدم زدن زیر آسمان خدا و گفتگو با او آن هم در شبی که از ۱۰۰۰ ماه بهتر است چه عالمی دارد. بسیاری از بزرگان در همین شبها به جایی رسیده‌اند٬ حافظ می‌فرماید :

چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی           آن شب قدر که این تازه براتم دادند

 و یادت باشد که روز قدر هم حکم شب قدر را دارد...