بهشت دل

من می نویسم به امید اینکه روزی عابر ناشناسی از این کوچه بگذرد و احساس کند پاسخ سوالش را یافته یا لااقل در این کره ی خاکی یکی هست که مثل او فکر می کند

تنوع زمینه های تحقیقاتی
ساعت ٦:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱٥ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: ادامه تحصیل

امشب موقع شام با همسرم صحبت از این بود که اکثر دوستان ما الان یا دکترا گرفته‌اند یا دارند دکترا می‌خوانند. من قبلا نظرم را درباره ادامه تحصیل مفصل نوشته‌ام و الان هم بر همان باورم، اما نکته مهمی که می خواهم به همه دکترها و عاشقان ادامه تحصیل عرض کنم این است که سعی کنند بیش از یک زمینه تحقیقاتی داشته باشند. این کار البته دشوار است و وقت و همت بسیاری می‌طلبد خصوصا اگر دانشجو امکان همکاری با یک تیم را نداشته باشد و فردی کار کند، اما فوایدش آن قدر زیاد است که به سختی هایش می‌ارزد.

  • یکی اینکه در این شرایط که پیدا کردن کار برای نیروهای دکترا (چه در داخل و چه در خارج) آسان نیست قدرت انتخاب انسان بالا می‌رود و گزینه های بیشتری پیش رویش قرار می‌گیرد. 
  • دیگر اینکه اگر آدم باقی مانده عمرش را فقط روی یک موضوع کار کند فسیل می‌شود، به ویژه در زمینه های مهندسی که فناوری های جدید از راه می رسند و فناوریهای قدیم از رده خارج می‌شوند. وقتی آدم دو یا چند تخصص داشته باشد قدرت تطبیق او بالا می‌رود و زودتر خودش را با فضای تازه وفق می‌دهد. 
  • سوم اینکه امکان انجام تحقیقات ترکیبی یا میان رشته‌ای پیدا می‌کند که الان بازار این مباحث بسیار داغ است.

پیش فرض مساله هم این است که دانشجو دنبال کسب مدرک یا رفع تکلیف نباشد و واقعا بخواهد از عمرش استفاده کند و ورقی بر کتاب هستی بیفزاید و الا ...