بهشت دل

من می نویسم به امید اینکه روزی عابر ناشناسی از این کوچه بگذرد و احساس کند پاسخ سوالش را یافته یا لااقل در این کره ی خاکی یکی هست که مثل او فکر می کند

یعنی انار
ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ روز ٥ اردیبهشت ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: اسپانیا ، سفرنامه

گرانادا یعنی انار. انار میوه بومی ایران است. چه کسی هست که انار دوست نداشته باشد؟

در خیابانهای فرودست قصر الحمراء، مسلمانانی زندگی می کنند که بیشتر سوغاتی های عربی-اسلامی می فروشند یا رستوران های حلال دارند که غذاهای سنتی عربی-آفریقایی سرو می کنند. گاهی قهوه خانه ای سنتی هم می بینی با تخت و تشکچه و بالش یا به قول اسپانیایی ها almohada و قلیان.

کمی پایین تر از میدان نو چشمم به یکی از این قهوه خانه ها افتاد. پیش خدمت که لباس ترکان عثمانی را پوشیده بود تا ما را دید گلبانگ مسلمانی سر داد و سلام کرد. همین سلامش ما را به داخل برد. غذایی خوردیم و استراحتی کردیم. مرد پیش خدمت هر وقت از مقابل ما رد می شد به هر زبانی که می توانست ابراز محبت می کرد. مهرش در دل ما جا کرد.

 شب شده بود و مهتاب بالا آمده بود. در کوچه های قدیمی گرانادا قدم می زدیم کوچه های باریکی به عرض یک ماشین و جویبار آبی که به موازات ما جاری بود و مرا را به یاد دربند می انداخت. در میدان نو معرکه گیرها مشغول هنرنمایی بودند و سر توریست ها را گرم می کردند. هوا مسیح نفس بود و باد نافه گشای.

دلمان برای آن پیش خدمت تنگ شد. دوباره رفتیم به همان قهوه خانه عربی. می خواستم چای مخصوص عربی بخورم از آن چایی هایی که یک شب خانه استاد فلسطینی ام نوشیده بودم، چای هل. نمی دانستم هل به اسپانیولی چه می شود یک دفعه گفتم الشای مع الهلّ! پیش خدمت فهمید و خندید. مدتی بعد با یک قوری چینی بزرگ و دو استکان کمر باریک لب طلایی برگشت. عطر خوش چای هوش از سر ما می برد. به او گفتم که برایمان کمی باقلوا هم بیاورد. یک ساعتی طول کشید تا قوری چای را تمام کردیم. وقت حساب کردن گفت که 5 یورو شده من تعجب کردم و گفتم شما فقط به اندازه 5 یورو هل داخل این قوری ریخته بودید تازه باقلوا... پیش خدمت که دید من راضی نمی شوم رفت و مدیرش را آورد. مرد می گفت رگالو رگالو منظورش این بود که باقلوا هدیه ما به شما بوده و حساب نمی کنیم ...

دستی به هم دادیم و با لبخند از هم جدا شدیم.

 

پی نوشت:

در فرانسوی هم به انار می گویند گرانادا (grenade) در انگلیسی هم می گویند پوموگرانت یعنی سیب (میوه) گرانادا.