بهشت دل

من می نویسم به امید اینکه روزی عابر ناشناسی از این کوچه بگذرد و احساس کند پاسخ سوالش را یافته یا لااقل در این کره ی خاکی یکی هست که مثل او فکر می کند

سوالاتی از قرآن
ساعت ٢:۳٧ ‎ق.ظ روز ٢٤ شهریور ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: قرآن

(۱) فَأَزَلَّهُمَا ٱلشَّیْطَـٰنُ عَنْهَا فَأَخْرَجَهُمَا مِمَّا کَانَا فِیهِ ۖ وَقُلْنَا ٱهْبِطُوا۟

پس شیطان آن دو را فریب داد و آن دو را از آنچه در آن بودند (بهشت) خارج ساخت و به همگی گفتیم فرود آیید

آیه فوق در ادامه‌ی داستان آفرینش آدم و ماجرای هبوط است. پس از آنکه آدم و همسرش از میوه‌ی ممنوع٬ که بعضی ها (مسلمانان) می‌گویند گندم بوده و بعضی (یهود) می‌گویند سیب بوده ٬ خوردند خدا آنها را به زمین فرستاد.

سوال: دو فعل اول این آیه همراه با ضمیر مثنی هستند اما فعل سوم به صورت جمع آمده بدون اینکه کسی وارد ماجرا شود؟ اگر کسی می داند لطفا جوابم را بدهد.

(۲) ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُکُم مِّن بَعْدِ ذٰلِکَ فَهِیَ کَالْحِجَارَةِ أَوْ أَشَدُّ قَسْوَةً وَإِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا یَتَفَجَّرُ مِنْهُ الْأَنْهَارُ وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا یَشَّقَّقُ فَیَخْرُجُ مِنْهُ الْمَاءُ وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا یَهْبِطُ مِنْ خَشْیَةِ اللَّهِ وَمَا اللَّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ ﴿البقرة: ٧۴﴾

سپس دلهای شما بعد از این جریان سخت شد، همچون سنگ، یا سختتر! چرا که پاره‏ای از سنگها می‏شکافد و از آن نهرها جاری می‏شود، و پاره‏ای از آنها شکاف بر می‏دارد و آب از آن تراوش می‏کند، و پاره‏ای از خوف خدا (از فراز کوه) به زیر می‏افتد (اما دلهای شما نه از خوف خدا می‏تپد و نه سرچشمه علم و دانش و عواطف انسانی است) و خداوند از اعمال شما غافل نیست.

سوال: فرق شکافتن اول با شکافتن دوم چیست و چرا شکافتن اول بر شکافتن دوم شرف دارد؟ شباهت هبوط سنگ با انشقاق و انفجار سنگ که با خروج آب توام است چیست؟