بهشت دل

من می نویسم به امید اینکه روزی عابر ناشناسی از این کوچه بگذرد و احساس کند پاسخ سوالش را یافته یا لااقل در این کره ی خاکی یکی هست که مثل او فکر می کند

شاعرانگی در شهر آجرهای سرخ
ساعت ٧:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱٥ آذر ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: شعر خودم

۱-

جلسه که تمام شد، خواهش کردم چند دقیقه بماند. بچه ها که رفتند پرسیدم به شعر نو علاقه دارد؟ جوابش بسیار مثبت بود. آخرین شعرم را برایش خواندم:

مرد بی گردن،

زار می نالد:

              -دریغا من!

چند متر از فضل و دانش های من گم شد

داخل جوکهای مردم شد

کوررنگان رنگ این طاووس علییّن نمی بینند

وارث فضل پدرجانم،

پس چرا جامی ز آب آبشار من نمی نوشند؟

ای دریغا فضل و شان من!

....

شعر که به انتها رسید او که بر سر ذوق آمده بود گفت: من هم باید شعری بخوانم و شعر چارزندان شاملو را از حفظ خواند:  

در اینجا چار زندان است

به هر زندان دو چندان نقب،

در هر نقب چندین حجره،

در هر حجره چندین مرد

                               در زنجیر...

ما پنج ماه است با هم کار می کنیم. ترم قبل هم با من درس داشت، اما این اولین باری است که برای هم شعر می خوانیم. البته همان روز اول که به اتاقم آمد، از چشمهایش معلوم بود که دنیای دیگری در درون خود دارد. روزی هم که از پروژه اش دفاع کرد آنقدر شیوا سخن گفت که راهی نداشتم جز اینکه به او نمره کامل بدهم. یک بار هم قرار بود در دانشگاه تهران با هم قدم بزنیم که کاری برایم پیش آمد.

صدای اذان ظهر که بلند شد هر دو برگشتیم به دنیای دیگرمان.

***

۲-

چند ماه بود که از او بی خبر بودم. با من درس نداشت اما ترم قبل با اصرار عجیبی دستیارم شد. می گفت چیزهایی هست که باید از من یاد بگیرد. من البته نمی دانستم که شاعر است اما می دانستم که رتبه تک رقمی است. آخرین بار که به اتاقم آمد تازه از نیشابور و طوس، برگشته بود. حالش عوض شده بود و تصویری از آرامگاه فردوسی را به من هدیه داد. چند تا رباعی هم خواند. اوایل تابستان بود. دیگر پیدایش نشد. جمعه به او ایمیل زدم که کجایی؟ امروز عصر آمد. ریش گذاشته بود. قیافه اش مردانه شده بود. می گفت تابستان رفته بود شیراز. خیلی به او خوش گذشته بود به خصوص کنار بارگاه خواجه. به یاد ماه قبل افتادم که با آن عزیز در جوار خواجه قدم می زدیم. ساعتی با هم گپ زدیم تا اذان مغرب.

اینجا بین آجرهای سرخ، هنوز چراغی روشن است و این قدر هست که بانگ جرسی می‌آید.

کانال بهشت دل در تلگرام: https://telegram.me/beheshtedel