بهشت دل

من می نویسم به امید اینکه روزی عابر ناشناسی از این کوچه بگذرد و احساس کند پاسخ سوالش را یافته یا لااقل در این کره ی خاکی یکی هست که مثل او فکر می کند

کوه و روح
ساعت ٦:٠۸ ‎ق.ظ روز ۳٠ امرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: حسب حال ، حافظ

۱- امروز صبح زود با دو تا از دوستان قدیم سال های خوابگاه رفتیم توچال. ساعت ۴ صبح راه افتادیم و حدود ۹ صبح به ایستگاه پنجم رسیدیم. سال ها بود که این اندازه کوهنوردی نکرده بودم. می‌خواستم تاب و توان خودم را بعد از این همه سال امتحان کنم. شب، شب مهتاب بود. آسمان صاف بود و نور نقره ای ماه جلوه های بدیعی در کوه ترسیم می‌کرد. این درد زانو هم دو سه روز دیگر فراموش می‌شود.

۲- آخرین خاطره من از مهتاب و کوهستان بر می.گشت به سال ها قبل که با استاد راهنمایم به کوه می‌رفتیم. قبل از غروب از میدان درکه با بچه ها راه می‌افتادیم و نیمه شب به مکان موعود می‌رسیدیم. وقت برگشت چراغ قوه های شارژی را روشن می‌کردیم اما در شب های مهتاب نیازی به چراغ نبود. تقریبا ۲ بامداد بود که بر می‌گشتیم به میدان و دکتر را مجبور می‌کردیم که برای ما بهنوش لیمویی بخرد. دکتر نایبی آن روزها حدودا همسن این روزهای من بود، جان عاشقی داشت و حال و حوصله ای بی حد و حصر. همه رقم با ما راه می آمد. گاهی آن بالا کنار چشمه آب زغال چال دیوان حافظش را به من می‌داد تا فالی بگیرم. خوب یادم هست که یک بار این غزل آمد:

رو بر رهش نهادم و بر من گذر نکرد

صد لطف چشم داشتم و یک نظر نکرد

دکتر زد زیر آواز و یادم هست که با صدایی بغض آلود این بیت را می خواند:

می‌خواستم که میرمش اندر قدم چو شمع 

او خود گذر به ما چو نسیم سحر نکرد

چند روز پیش که با هم ناهار می‌خوردیم از دکتر پرسیدم که هنوز به کوه می‌رود؟ می‌خواستم خاطره شیرین آن روزها را زنده کنم. دکتر گفت که دیگر کوه نمی رود و اگر فرصتی باشد، تنیس بازی می‌کند. 

۳- در ایران، انگار همه اتفاق های خوب هفته صبر می‌کنند تا چهارشنبه برسد. چهارشنبه ای که گذشت، از آن چهارشنبه های خوب بود. روزم شاید یک دقیقه هم وقت تلف شده نداشت. عصر در جلسه ای یک آدم خیلی خوب دیدم که از غرب دور آمده بود. بعد از جلسه هم مسیر شدیم. خدا، فاصله خیابان شیراز تا ونک را آنقدر طولانی کرد که همه حرف هایی را که لازم بود، با هم بگوییم. مثل آب چشمه زلال بود. روحم از دیدارش شاد شد.

امیدوارم برگردد و بماند که این خاک پاک تشنه امثال اوست.


کانال بهشت دل در تلگرام: https://telegram.me/beheshtedel