بهشت دل

من می نویسم به امید اینکه روزی عابر ناشناسی از این کوچه بگذرد و احساس کند پاسخ سوالش را یافته یا لااقل در این کره ی خاکی یکی هست که مثل او فکر می کند

برکت عمر
ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ روز ٢٢ امرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: نهج البلاغه ، صحیفه سجادیه

برای آدمی که به مرگ فکر می‌کند یکی از سوالات مهم این است که چه اثری از ما در این عالم خواهد ماند و در این مهلت نامعین چه می‌توان کرد؟ بعضی آدم ها از عمرشان خیلی خوب استفاده می‌کنند، به قول  معروف، عمرشان برکت دارد. یعنی در مهلتی که خدا به آنها داده ( همانطور که به همه آدمهای دیگر هم کمابیش داده)، به اندازه چندین نفر کار می کنند.

مشهد که بودیم فرصتی شد که چند دقیقه آیت الله مکارم شیرازی را ملاقات کنیم. ایشان ۹۰ سال سن دارند. علاوه بر سال ها تدریس و تالیف کتاب های مختلف، تا به حال یک دوره تفسیر قرآن کریم را منتشر کرده اند که تحت عنوان تفسیر نمونه در ۲۷ جلد چاپ شده. یک دوره کامل نهج البلاغه را شرح کرده اند که با عنوان پیام امام امیرالمومنین در ۱۵ جلد چاپ شده. متن این کتاب که از وب سایت ایشان هم قابل دسترسی است در سال های غربت همدم من بود. ویژگی مهم شرح ایشان این است که خلاصه و مفید است. بر خلاف برخی شروح دیگر که دیده‌ام خواننده را درگیر ریشه لغات، داستان سرایی یا مطالب فلسفی پیچیده نمی‌کند و از اصل مطلب منحرف نمی‌شود. در طول زندگی، هرجایی که بوده ام برنامه ای با محوریت نهج البلاغه راه افتاده، امیدوارم در شهر آجرهای سرخ هم این اتفاق ناب بیفتد.

در این جلسه اشاره شد به جلد اول کتاب عرفان اسلامی که اخیرا چاپ شده. آیت الله گفتند: "به لطف خدا ما قرآن و نهج البلاغه را شرح کردیم اما صحیفه سجادیه مانده بود. که هدف از مجموعه کتاب عرفان اسلامی، شرح صحیفه و بیان اصول عرفان اسلامی است." در پاسخ ما که پرسیدیم این دوره چند جلد خواهد شد؟ گفتند ۱۴ یا ۱۵ جلد. چه اراده و امیدی داشتند.

ایشان اشاره کردند که متن کتاب ها را خودشان می‌نویسند. معمولا بین الطلوعین یاداشت هایی تهیه می‌کنند (خیلی روی برکت و اهمیت این وقت تاکید داشتند) و بعد در طول روز در کلاس های درس شان بحث می‌کنند و یادداشت ها را کامل می‌کنند. 

باید اشاره کنم که سایت ایشان در میان سایت مراجع از پر محتواترین و به روز ترین سایت هاست. 

بهار عمر خواه ای دل وگرنه این چمن هر سال

چو نسرین صد گل آرد بار و چون بلبل هزار آرد